Мобільний додаток

Хто кого кормив: спростування міфу про добробут радянських республік завдяки Росії

4.03.2020 р., 07:35

Добробут завдяки Росії – дуже популярний фейк ще з радянських часів. Нібито без підтримки Москви сусіднім країнам ніяк не вижити, після розпаду СРСР економіки колишніх республік лише занепадають, адже саме Росія, як вигадують кремлівські медіа, усіх забезпечувала та годувала. Чому це не так – в ефірі Українського радіо обговорювали з директором Школи політичної аналітики, доцентом кафедри міжнародних відносин Києво-Могилянської академії Максимом Яковлєвим і доцентом кафедри психології Київського інституту бізнесу та технологій, травмотерапевтом Людмилою Гридковець.

Чому це не так?

У часи СРСР саме Україна була одним з головних компонентів радянської економіки. За обсягом економіки Українська РСР посідала друге місце серед республік СРСР, за обсягом на душу населення – 6 місце. Серед колишніх республік СРСР є чимало країн, розвиток і економічні показники яких набагато вищі за сучасну Росію, зокрема, країни Балтії.

Доцент кафедри міжнародних відносин Києво-Могилянської академії Максим Яковлєв звертає увагу, що цей міф є класичною тезою імперської ідеології.

"Були дослідження про те, як Радянська імперія експлуатувала Україну як ще складову Російської імперії. Вони були на початку ХХ століття. Тобто є тяглість, ця дискусія вписується в ширшу. Тут не треба вигадувати велосипед, щоб контраргументувати – безумовно, імперський центр стягує ресурси і розподіляє на власний розсуд. Наприклад, англійці вибачаються перед ірландцями за те, що вони спричинили голодомор. Вони визнають, що Ірландія була першою колонією Англії. Я сподіваюся, що колись Росія буде ліберальною настільки, що вони визнають імперське панування, яке спричинило, зокрема, голодомори в Україні", – каже він.

Хто кого кормив: спростування міфу про добробут радянських республік завдяки Росії

Новини по темі