Обирай пісні. Визначай переможця

Електронне декларування 2020: коло близьких осіб розширено

27.02.2020 р., 16:00

Про те, хто має подавати електронні декларації, що саме слід декларувати, та кого з близьких осіб вказувати у документів на хвилях Українського радіо розповідає адвокат Регіна Гусейнова.

Із 1 січня змінилася законодавство з питань електронного декларування.  Розширено перелік відомостей, які декларант має подавати щодо себе і членів своєї родини.

Які принципові зміни сталися в Законі про електронне декларування?

Масштабно змінилося не дуже багато, але деякі речі варті уваги суб’єктів декларування. Розширилося коло суб’єктів близьких осіб. Потрібно розмежувати два поняття. Перше поняття – це члени сім’ї. Тут слід декларувати тих, на кого спрацьовує триєдиний чинник НЗК, коли є спільне проживання, стосунки, що носять характер сімейних і спільні права та обов’язки. Проте є нововведення. Чоловіка і дружину в офіційному шлюбі, навіть якщо вони разом не проживають слід обов’язково декларувати. Відповідно слід декларувати їхнє майно. Також із цього року обов’язково декларувати неповнолітніх членів сім’ї суб’єкта декларування. Друге поняття – це близькі особи. Коло близьких осіб розширили і це добре, оскільки суб’єкти декларування від них зможуть тепер приймати подарунки, не обмежуючись п’ятьма прожитковими мінімумами. Там доволі великий перелік. З нового – це бабусі, дідусі, двоюрідні брати, сестри. Кумів і сватів там точно немає. Для чого це потрібно? Є питання корупційної складової, так званого конфлікту інтересів. Тобто близьких осіб не можна брати в пряме підпорядкування. Також трішки змінені строки декларування. Раніше інформація подавалася станом на 31 грудня звітного року. Тепер з’явилася ще нова норма – вказувати те майно, яким суб’єкт володів чи користувався понад 183 дні. Це саме стосується банківських рахунків і сейфів. Крім того суб’єкт декларування має вказати не лише рахунок банку, а ще й довідку з IBAN.

Хто має подавати декларацію і які суб’єкти декларування додалися цього року?

Декларацію подають державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування, депутати різних рівнів, працівники поліції, кандидати на державну службу та деякі інші категорії осіб. Громадські активісти зараз не подають декларації. Додалися ті, хто входив у поняття патронатної служби. Також є зміни з судами. Раніше секретарі судових засідань подавали декларації, а помічники не подавали. Зараз помічник, найближча людина до судді, зобов’язаний подавати свою електронну декларацію.

Чи слід у декларації вказувати унікальний номер запису в єдиному демографічному реєстрі?

Якщо у суб’єкта декларування є біометричний закордонний паспорт або  ID-картка замість внутрішнього паспорта, там цей номер вказаний. Якщо немає жодного з цих документів, під час заповнення декларації слід обрати позначку "не застосовується". Окремо робити номер не потрібно.

Що робити, якщо член сім’ї суб’єкта декларування відмовляється надавати відомості про свої доходи?

Члена сім’ї суб’єкта декларування ніхто не може змусити показати свої статки. Це його право не показувати статки. Але тоді суб’єкту декларування слід самому зібрати інформацію про доходи цього члена родини, яка знаходиться у відкритому доступі. Це може бути земельний кадастр, реєстр нерухомого майна тощо.

На фото: Регіна Гусейнова Newsvideo
Електронне декларування 2020: коло близьких осіб розширено

Новини по темі