Мобільний додаток

Для нас важливо, щоб люди в Криму продовжували відчувати себе громадянами України – Рефат Чубаров

26.02.2020 р., 19:40

26 лютого – день кримського спротиву російській окупації: 6 років тому під стінами Верховної Ради АР Крим відбувся проукраїнський мітинг за єдність України, організований Меджлісом. Про спогади, мету діяльності Меджлісу тепер та заходи, яких має вживати Україна, аби підтримати та повернути Крим в ефірі Українського радіо говорили заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров та журналістка, колишня заступниця міністра інформаційної політики, громадська активістка Еміне Джапарова.

"Ми всі роки казали, що занадто багато присутності Росії в таких формах, як сепаратистські, маргінальні організації, які створюються з ціллю повернення у лоно Росії. Починаючи з обрання Януковича всі ці настрої, дії маргінальних груп дуже сильно активувались і мені це дуже нагадує сьогоднішній стан України, коли вся мерзота піднімає голову. Ми не могли докричатися до Києва, а може в Києві такий шлях розвитку подій й провокувався. І в 2013 році, коли почалися події на Майдані, вони дуже впливали на ситуацію в Криму. Ми справлялись, тому що розуміли, що проти нас не вистоять якісь громадянські форми, об’єднання, оці маргінали, адже за 23 роки в Криму ми вже знали, якими методами проти них діяти", – розповів Ахтем Чийгоз.

Проте, за його словами, у лютому 2014 року ситуація загострилась тим, що людям почала масово роздаватись зброя: "Починаючи з 20-го числа, всі заходи по відокремленню севастопольського регіону вже були. Я сам виїжджав на блокпости, на яких стояло і козацтво, і воєнізовані групи. Ми точно знали, що з Новоросійська до Севастополя прибув десантний корабель, але в Києві йшла боротьба за майбутнє України і ворог дуже швидкими темпами почав реалізовувати план захоплення Криму та подальшої ескалації напруження по всій Україні".

"Ми всі маргінальні утворення, козацтва почистили дуже швидко. Не було сенсу палити шини, бо наших сил вистачало, аби протистояти проти таких маргіналів. 26 лютого тут йшла боротьба проти сепаратистів й у владі також. Але в ніч з 26 на 27 лютого вже регулярні війська та підрозділи, які зайшли та захопили всі державні будівлі, це не були громадські утворення. […] За допомогу нашим військовим викрадали та жорсткого били людей, вулицями Сімферополя ходили бандити з битами та "калашами", – згадує Ахтем Чийгоз.

ФОТО: Українська правда

Описуючи 26 лютого, він наголошує, що Меджліс був єдиною силою, яка офіційно закликала наших громадян протидіяти сепаратистам у Верховній Раді: "26 лютого приїхали десятки тисяч, я сам з Бахчисараю вів кількатисячну колону. У центрі Сімфепоролю стояло таке ехо, що "Крим – це Україна", що одразу визначило рішучість та настрій наших громадян. Ми ні секунди не сумнівались, що як громадянське суспільство, не дамо якимось сепаратистам від імені Криму говорити і заявляти, що приєднають його до Росії. Ми були в цьому переконані, але, на жаль, виконавши свій обов’язок, на ранок відповідні служби, армія свій не виконали".

"Після мітингу російські спецслужби ретельно відстежували і намагалися втручатися, пропонували пропозиції, які для мене особисто були неприйнятні, наприклад, владу і гроші за лояльність. Проте ми свої цінності не зраджуємо", – зазначив заступник голови Меджлісу Ахтем Чийгоз. 

Його слова доповнює й голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, який розповів, що РФ заборонила діяльність кримськотатарського народу на окупованій нею території Криму, але основна діяльність кримських татар й надалі спрямована на співпрацю з українською державою: "Для нас важливо, щоб люди продовжували відчувати себе громадянами України. Кримські татари чудово розуміють, що окупанти прийшли на кримські землю не для того, щоб розвивати її і приносити добро людям".

Журналістка, колишня заступниця міністра інформаційної політики, громадська активістка Еміне Джапарова  в свою чергу звертає увагу на те, що 26 лютого не є днем лише кримських татар, адже до опору окупації Криму долучилося й багато українців: "Цей день – це день опору Криму російській окупації, тому що на мітингу поряд з кримськими татарами було багато українців. [...] Цей день змінив хід історії окупації, адже він не дозволив окремим депутатам проголосувати "червонокилимкові" рішення, які б легалізували присутність Росії без спецназу. Цього не відбулось і 27 лютого о 4 годині ранку російський спецназ був змушений до силового захоплення адмінбудинків. Тому цей день не про річницю, а про сильну позицію".

"Зараз очевидно, що однією з тактичних задач РФ є розірвання зв’язків між Кримом та материковою Україною на емоційному, фізичному та інших рівнях. З року в рік ця дистанція наростає, пропаганда починається з дитячого садочку. Багато людей, якщо не міняє точки зору, то адаптується. Проте кримські татари мають досвід утримувати своє коріння протягом депортацій", – наголосила журналістка.

Вона зазначила, що Російська Федерація дуже вміло вміє фальсифікувати історію і продавати певні російські наративи, проте Україна має не припиняти діяти: "Протягом сторіч вона створювала наратив "исконно русской земли" в Криму, саме тому сотнями років винищувалось корінне населення – кримські татари, тому що самим фізичним існуванням вони вбивають ці міфи. Але Україна має працювати над темою Криму, Донбасу, ідентичності іміджу України у світі, системи іномовлення, максимального утримання теми Криму на національному рівні, а також працювати на міжнародний аспект".   

ФОТО: DW

Для нас важливо, щоб люди в Криму продовжували відчувати себе громадянами України – Рефат Чубаров

Новини по темі