Мобільний додаток

Засідання ООН та миротворча місія на Донбасі: чи вдасться припинити агресію Росії — коментує Андрій Веселовський

21.02.2020 р., 14:44

18 лютого відбулося засідання Ради безпеки ООН, ініційоване делегацією Росії, а 20 лютого було проведено спеціальне засідання Генеральної Асамблеї ООН, яке ініціювала Україна, щодо ситуації на тимчасово окупованих українських територіях. Про важливість обох засідань та їхні підсумки, а також чи варто залучати миротворчу місію Організації Об’єднаних Націй на Донбас в ефірі Українського радіо розповів радник директора Національного інституту стратегічних досліджень Андрій Веселовський.

"Слухання пункту щодо ситуації на тимчасово окупованих територіяхУкраїни є плановим, призначеним на 20 лютого, і не випадково, адже саме у цей день почалася окупація Криму і агресія Росії проти України. Для того, щоби зіпсувати це слухання, яке неможливо відмінити, в якому будуть брати участь десятки країн і яке зробить розголос у світі, Росія скликає засідання Ради безпеки ООН, до якого буде менше уваги, аби всі більш-менш виговорилися і ніхто не звернув уваги на те, що відбудеться 20 лютого", — зазначив Андрій Веселовський.

Веселовський наголосив, що плани Росії провалилися, оскільки жодна з країн-учасників не виступила на її підтримку.

"План їхній провалився. Тому що 18 лютого на засіданні Ради безпеки ООН практично всі країни-учасники виступили на підтримку України, частина з них не виступили на підтримку України, але ніхто не виступив на підтримку Російської Федерації. Навіть Китай, на якого в Москві дуже розраховували, загалом в спокійних тонах, швидше, говорив на користь України, ніж на користь Російської Федерації. Це справило важке враження на російських представників, але що поробиш", — прокоментував він.

Андрій Веселовський пояснив, що "20 лютого, підігріті цією ситуацією в Раді Безпеки ООН, учасники засідання збираються слухати пункт порядку денного. Виступило дуже багато представників високого рівня: і на рівні міністрів, і на рівні заступників міністрів. З нашого боку це був міністр закордонних справ Вадим Пристайко. І загалом всі ті проблеми, які створює Росія міжнародному співтовариству, всі ті біди, які вона завдає Україні, були озвучені і перелічені".

Експерт наголосив, що "мета, яку ставила українська сторона, на мій погляд, досягнута. Не досягнута мета припинення агресії, але саме завдяки таким крокам вона теж може бути досягнута. Ми відчули міжнародну солідарність дуже наочно, і це дуже важливий факт".

Щодо залучення миротворчої місії ООН на Донбас, Веселовський вважає, що "це найбільш складний, витратний і тривалий спосіб".

"Йдеться про десятки тисяч людей, відповідно озброєних і навчених, яких потрібно ще й відповідно фінансово підтримати. Це десятки мільярдів доларів, і на це Організація Об’єднаних Націй повинна підписатися, повинна бути до цього готовою. Важко сказати, чи вона готова до операції такого розміру. Очевидно, таких масштабних операцій у світі, може, й не проводилось. Це тисячі квадратних кілометрів. Це величезна кількість зброї і озброєних людей, і це відкритий кордон. Таким чином, це надскладне питання. Те, що ми знову почали його підіймати, говорить про те, що Російська Федерація погано прислухається до думки міжнародного співтовариства і не хоче йти на якісь погоджені кроки по звільненню цієї території. Отже, треба нам звертатися до ООН, щоби просити їх розгорнути миротворчу операцію. Це складно і витратно, але це, мабуть, найбільш жорсткий і радикальний спосіб. До нього ми тепер вдаємось, бо бачимо, що в Москві спокійнішим і розумнішим способом вирішити ситуацію не хочуть", — пояснив Андрій Веселовський.

Нагадаємо, у п’яту річницю запеклих боїв на Дебальцівському плацдармі, 18 лютого, бойовики атакували українські позиції поблизу Новотошківського на Донбасі зі зброї, забороненої Мінськими угодами. Наразі оголошено перемир’я, проте ця ескалація стала найбільшою з 2018 року.

На фото — Андрій Веселовський

Засідання ООН та миротворча місія на Донбасі: чи вдасться припинити агресію Росії — коментує Андрій Веселовський

Новини по темі