Мобільний додаток

Коли змінилася влада, організатори вбивств отримали можливості далі блокувати розслідування справ Майдану – Ігор Луценко

20.02.2020 р., 08:05

6-та річниця Небесної Сотні. Родини загиблих заявляють про реванш режиму Януковича, двоє обміняних ексберкутівців нібито повернулося до Києва і заявляють, що вони не скоювали злочинів, а частина активістів Майдану “не були мирними”. Їх активно підтримують українські медіаперсони — колишні соратники Віктора Януковича. Його адвоката Олександра Бабікова теж недавно призначили першим заступником керівника Державного бюро розслідувань, яке тепер і займатиметься справами Майдану. Усе, що відбувається навколо справ та пам’яті Революції Гідності, в етері Українського радіо проаналізував екснардеп, потерпілий активіст Євромайдану Ігор Луценко. Він переконаний, що багато у справедливому розслідуванні справ Майдану залежить саме від політичної волі нинішньої влади.

"За останню добу я мінімум три рази прощався з життям, але зараз у мене все ок", — це цитата посту у "Фейсбуці" євромайданівця та журналіста Ігоря Луценка датована 22-м січня 2014 року. Тоді після викрадення та 15-годинного допиту та побиття невідомі залишили Луценка в лісі, звідки він самотужки й повернувся до Києва. Другий активіст, якого викрали з Луценком, — львів'янин Юрій Вербицький, живим додому не повернувся.

Родини "Небесної Сотні" звернулися до президента Володимира Зеленського, до голови Верховної ради, нардепів та генпрокурора Руслана Рябошапки. Вони говорять, що вбачають ознаки реваншу диктатури, які стають більш демонстративними у сьогоднішній Україні. “Представники колишнього "Беркуту", злочинного режиму Януковича вже не тільки не стидаються содіяного, а наважуються вимагати від української влади перегляду законодавства і проведення розслідування, спрямованого проти учасників Революції Гідності. Діячі режиму Януковича хизуються безкарністю, дозволяють собі погрози у бік "майданівців", – йдеться у зверненні.

Активіст, народний депутат 8-го скликання та журналіст Ігор Луценко розділяє на 90% заяви родин Небесної Сотні. "Зараз, коли помінялася влада, ті, хто організував вбивства, мав з цих вбивств великий зиск, вони зараз отримали великі можливості, щоб і далі блокувати ці розслідування, більш результативно. Ми бачимо, призначення адвоката Януковича в головний слідчий орган, який має розслідувати справи Майдану (мається на увазі призначення адвоката експрезидента Януковича Олександра Бабікова першим заступником голови ДБР – ред. ). Це є неприпустимо з усіх моральних, юридичних підстав".

Активіст Ігор Луценко на Євромайдані 

"Тобто, я так розумію, що пан Зеленський, який при теперішній ситуації є відповідальним за усе, що відбувається в Україні, він зайняв нейтральну позицію – нехай там потерпілі розбираються зі своїми катами, а далі воно все якось саме собою випливе…Це, я вважаю помилковою, неправильною позицією. І треба домагатися, щоб суди й слідство працювали, а не блокувалися". 

Нагадаємо, президент Володимир Зеленський і ексклюзивному інтерв’ю "Інтерфаксу" заявив, що багато у Справах Майдану втрачено: "Втрачені докази, документи. Немає людей, немає свідків. Дехто каже, що в цілому на місцях після цієї трагедії, всіх цих подій багато прибрали. Найскладніша справа, яка є у нас в країні, – це Майдан. Я знаю точно, що всі займаються ними. Знаю точно, що займаються швидше, ніж це було кілька років до цього. Коли вони знайдуть замовників, адже з вбивцями більш зрозуміло, – не можу сказати".

"Єдине, в чому можу погодитися з паном Зеленським, що Майдан є найважливішою справою, в силу своєї складності", – каже Ігор Луценко", – "все інше – є свідоме дезінформування пана президента про стан провадження. Все, що транслює пан Зеленський, є тим виправданням, котрі представляють йому очільники силових структур. Насправді, є чудова доказова база, є ряд підозрюваних і обвинувачених, котрі зараз під арештом і нікуди вони не ділись. Є все, щоб далі в суді доводити їх вину, отримувати вироки й далі просувати слідство".

Справи Майдану і розформування відділу ГПУ, який ними займався

Все, що відбувається у правоохоронній системі, Луценко називає хаосом, який почався при попередній владі. І, на жаль, нова влада продовжила цю традицію, реформувавши прокуратуру, а з нею і той відділ, що займався розслідуванням справ Революції Гідності. "Проблема тут не лише в Горбатюку (Сергій Горбатюк — колишній керівник слідчих ГПУ у справах Майдану). А той, колектив, який займався (справами Майдану — ред.) вони отримали стрес внаслідок того, що вони всі перестали бути прокурорами. Частка лише з них стала слідчими провадження, а частка десь загубилася".

І з тих, що загубилися, наголошує Луценко, велика кількість професіоналів. На його думку, нова влада мала б посилити цей відділ, зробити його більш автономним. "Я вважаю, що Горбатюка і прокурорів, котрі вели цю справу, треба було залишити в тій чи іншій формі. Те, що сталося зараз, скажемо обережно, це — ризики для того, щоб далі просувалися справи Майдану. А по факту, це великі ризики".

Влада не має стояти осторонь спроб "забрехати" Майдан – Луценко

Ризиками, на думку Луценка, є і численні негативні міфи про Майдан проросійськи налаштованих українських медіа або представників влади Януковича. "Найбільшою моральною поразкою еліти, яку скинув Майдан, стало 20 лютого 2014-го року. Коли на очах у багатьох та під відеокамерами багатьох інформагенцій світу, вбивали мирних протестувальників, котрі поліцейським нічим не загрожували. Цю річ їм треба забрехати. Хто виявився у цій ситуації героєм, а хто морально потворою, всі ці оцінки визначило 20 лютого. І саме слідство по 20 лютому й судові рішення мусили зафіксувати цю ситуацію. Для того , щоб ця фіксація не відбулася, робиться все можливе спецслужбами Росії, функціонерами попереднього режиму. На жаль, наша влада не розуміє, що потрібно захищати правду", — говорить Луценко.

Погано те, що люди, які сумніваються, не бачачи підтримки у влади, почнуть вірити у брехню, каже він: "Мені здається, що ця влада знаходиться під впливом російської пропаганди, і російської версії. Що я, наприклад, винуватий у тому, що мене викрали Тобто, я напав на цих тітушок, що мій товариш на Майдані, людина з літературних кіл, вона напала на "Беркут". А не просто "Беркут", щоб залякати мирних протестувальників, стріляв в натовп".

Потерпілі не проти розслідування з обох боків, але нехай ексберкутівці дають свідчення – Луценко

Ще у жовтні 2019-го колишній заступник голови Адміністрації президента Віктора Януковича Андрій Портнов закликав генпрокурора Руслана Рябошапку розпочати розслідування проти учасників Революції гідності.

Схожу тезу повторили й двоє ексберкутівців Олександр Маринченко і Сергій Тамтура, яких у січні обміняли в ОРДЛО, а тепер вони стверджують, що повернулися у Київ. Колишні силовики називають Революцію гідності "державним переворотом" та заявляють, що частина протестувальників не були мирними. "Ми закликаємо президента України, генерального прокурора України та депутатів Верховної Ради України негайно скасувати закон про амністію майданівців та забезпечити справедливе та неупереджене розслідування подій 2014 року за участі міжнародних спостерігачів та експертів", – кажуть вони.
"З нашої сторони потерпілих, що тезу, яку просувають, як піарницький лозунг: "розслідуймо вину всіх сторін", ми не заперечуємо", — каже Ігор Луценко, — "просто, ви не хочете, щоб було слідство. От коли повернулися два колишні співробітники "Беркуту", вони написали листа, що потрібно розслідувати ситуацію з обох боків. Але, питання в тому, що ви – співробітники "Беркуту", в кількості 21-ї людини втекли в Росію, і не хочете навіть Скайпом дати свої свідчення. Хто ж, за вашою версією, у вас стріляв? Де ви бачили, звідки була стрільба? Цього всього вони не кажуть. Ми – потерпілі, свідчимо в суді, і ви так само свідчіть… Отже, вони не хочуть нормального розслідування і нормального суду. Влада має підтримувати ідею з судом".

А тим часом… Активісти та ветерани заявляють, що влада знову за ними стежить

"Український Вотергейт". Минулого тижня на прес-конференції активісти та політики оприлюднили документи МВС, що нібито доводять стеження МВС. Учасниками конференції були активіст та ветеран Євген Карась, ветеран Нацгвардії Ярослав Лютий, депутат ВР 8-го скликання Ігор Луценко, та адвокат Масі Найєм. За їх словами, Департамент стратегічних розслідувань поліції вів позасудове стеження за сотнями активістів та ветеранів бойових дій.

Речник МВС Артем Шевченко у коментарі "Громадському" заявив, що не вважає оприлюднену активістами інформацію свідченням незаконних дій правоохоронців, зазначивши, що вся оперативна робота Департаменту стратегічних розслідувань регламентована КПК. Активістам та ветеранам він порадив звертатися до прокуратури, якщо вони вважають, що відбувається порушення прав людини.

"Добре, що пан Шевченко визнав, що така інформація поліцією збирається", – каже Ігор Луценко, – "Ми розуміємо, що зараз ніяка прокуратура не буде карати поліцію, тому що є – Закон, а є і – політичні реалії. Але, ми маємо розуміти, що та діяльність, що призвела наприклад до загибелі №1 Небесної Сотні – Вербицького, то – реєстрація "фейкового" кримінального провадження, потім – отримання дозволів на прослуховування, на збирання інформації, на слідкування за політичними особами, які є опонентами влади, для цього і йде робота поліції, щоби в певний момент мати можливість їх, скажемо так, нейтралізувати. Вони збирають на них інформацію, користуючись своїми владними повноваженнями. Ми завжди проти цього боролися, це є порушенням прав людини, порушенням закону".

Наразі активісти планують залучитися підтримкою суспільства в цьому питанні: "від подібних практик треба позбавлятися, бо це стосується кожного з нас", – переконаний Ігор Луценко.

фото Майдану - Укрінформ

Коли змінилася влада, організатори вбивств отримали можливості далі блокувати розслідування справ Майдану – Ігор Луценко

Новини по темі