Мобільний додаток

Як зміна політичного курсу "Слуги народу" пов'язана з безпековою конференцією в Мюнхені — аналізує експерт Валерій Клочок

17.02.2020 р., 16:27

Поки президент Володимир Зеленський відвідував безпекову конференцію в Мюнхені, створена ним політична сила "Слуга народу" провела з’їзд, з якого вийшла з ідеологією центристського спрямування. Як ці дві події вплинуть на подальшу долю держави, в ефірі Українського радіо розповів політичний експерт Валерій Клочок.

15 лютого на з’їзді голова партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко заявив, що вона змінює свою офіційну ідеологію лібертаріанства на "український центризм". Центризм — це ідеологія, яка сповідує примирення "лівих" і "правих", який дещо перекликається з консерватизмом, дає означення політичний експерт Валерій Клочок. “У світі спостерігається ріст запиту на таку ідеологію. Тому що є яскраві приклади країн, де привалює саме соціальна складова. Це не лібертаріанство, де кожний за себе, а ідеологія, коли держава піклується про своїх громадян, забезпечує їх достатнім рівнем соціального, фінансового, пенсійного забезпечення. Це має достатньо хороші відгуки. Але, що стосується саме "перевзування в повітрі" "Слуги народу", коли вони заходили з лібетаріанство, у мене виникає запитання: це, взагалі, партія чи це клуб за інтересами?"

Коли створюється політична сила, вона розбудовує свою програму, напрацьовує інструменти на основі ідеології, бо там збираються однодумці. "Якщо ти думав спершу як лібертаріанець, як ти потім можеш думати як центрист?", — запитує Клочок.

А до цього, каже експерт, виникають ще й додаткові запитання: "Як зміниться якість документів, які вони готують, зміст їх наскільки буде відповідати новій ідеології. Адже, вже є ухваленими ряд документів, які мало характеризують себе як ліберальні, швидше, вони спрямовані на ручне регулювання абсолютно всіх сфер".

Звідси випливає, що "Слуга народу", переконаний Валерій Клочок, з самого початку і сповідувала саме центризм: "Наприклад, розглянемо закон, який стосується змін до Податкового кодексу, який нібито створені для боротьби з транспортним ціноутворенням, офшорними компаніями, поліпшення інвестиційного клімату, законопроєкти, які дуже чутливі для журсталістського середовища, зокрема — про дезінформацію та про медіа — теж ручне регулювання всіма процесами".

Продиктований цей центризм, швидше за все, бажанням Зеленського отримати одноосібну владу. "Саме Зеленський створював цю партію, зараз він тимчасово склав повноваження голови партії, поки став президентом. Але він же до неї повернеться. І навряд чи він не знав про зміну курсу партії", — каже експерт.

Він відзначає суттєву деталь цього з’їзду — не лише відсутність її засновника — президента Зеленського, а й голови Верховної Ради Дмитра Разумкова та голови фракції політсили Давіда Арахамії. "Заява про зміну ідеології та заява Зеленського (під час безпекової конференції у Мюнхені — ред.), що з’являється нова формула, яку сьогодні активно просувають у медіа — "Формула Зеленьского" — його бажання досягти миру будь-якою ціною, без повернення Криму".

Нагадаємо, 14 лютого народна депутатка від "Слуги народу" Ольга Василевська-Смаглюк а ефірі кримськотатарського каналу ATR висловила думку, що президент не обіцяв повернути Крим. "Президент не обіцяв повернути Крим, наскільки мені відомо. Так само, як він не обіцяв побороти всіх олігархів. А йому приписують ці обіцянки. Але президент каже, що я хочу миру, я сподіваюся, що наші території будуть повернені. Але він не говорив, що він це може зробити завтра. Він говорив — я хочу повернути свої території, хочу повернути Крим. Він говорив — я хочу увійти в історію як миротворець, як людина, яка поверне території, все зробить для того, що їх повернути", — заявила вона.

Саме центризм як ідеологія примирення, вважає політичний експерт Валерій Клочок, і події в Мюнхені перегукуються: "А що ж буде далі? Реакція суспільства буде однозначно не однаковою. Як радикальною, так і позитивною. Тому що запит у суспільства на завершення війни є. Також є розуміння, що реінтегрувати території, які не знаходяться під контролем влади України (мається на увазі ОРДЛО — ред.), доволі тривалий процес. Питання повернення Криму взагалі не стоїть на порядку денному, так само як воно не стоїться на порядку денному і в Зеленського, хоча він про це говорить. Відтак він спирався на підписані раніше "Мінські домовленості". Для більшої частини суспільства, це не буде "червоною лінією". Але, буде частина націоналістичних ультрас, назвемо їх так, які будуть доказувати, що це ті самі "червоні лінії".

Експерт вважає, що вирішенням ситуації, яка склалася, міг би бути новий міжнародний план. "У радбез ООН у 2015-му році ми направляли заявку на проведення миротворчої місії. Саме там має вирішуватися питання України. Якщо у світових лідерів немає, розуміння, що геополітична ситуація в світі небезпечна, то про це має говорити Україна як приклад цієї небезпеки. Доказовим пунктом того, що у світових лідерів немає усвідомлення небезпеки є та програма з 12 пунктів, яка то з’являлася, то зникала з сайту Мюнхенської конференції, Бо США не могли визначитися зі своєї позицією і велися торги. Це ж очевидно".

Нагадаємо, 14−16 лютого 2020 року в Мюнхені пройшла 56 конференція з безпеки, де зібралися представники понад 40 країн. На ній була презентована доповідь, яку готували європейські, українські та російські експерти "12 кроків для більшої безпеки України та Євроатлантичного регіону". Документ пропонував план врегулювання війни в Україні. Однак, його розкритикували західні експерти як "прокремлівський". Документ відразу видалили з сайту Мюнхенській конференції, однак через деякий час він знову з’явився на веб-сторінці.

фото - офіційна ФБ сторінка "Слуги народу"

 Як зміна політичного курсу "Слуги народу" пов'язана з безпековою конференцією в Мюнхені  —  аналізує експерт Валерій Клочок

Новини по темі