Мобільний додаток

Економіст про "економічний паспорт українця": ця ідея є нереалістичною і наївною

4.02.2020 р., 20:38

Нардепи пропонують запровадити "економічний паспорт українця" — особистий рахунок українців, які народяться в Україні після 1 січня 2021 року та проживуть на території України впродовж 18 років. Якщо документ буде ухвалено, створять "Фонд майбутнього", який буде накопичувати кошти в розмірі 1% від реалізації всіх корисних копалин, видобутих на території України, та здійснюватиме рівномірні виплати власникам рахунків після досягнення ними повноліття. Економіст Борис Кушнірук в ефірі Українського радіо прокоментував, чи є ця ідея доцільною в українських реаліях.

Програма:
Ведучі:

"Ще коли ця ініціатива була проголошена у передвиборчу кампанію пана Зеленського, я пояснював, чому вона є нереалістичною. Це класична ситуація, коли намагаються перенести чужий досвід інших країн на Україну, не усвідомлюючи відмінності ситуації. Як правило, подібні "Фонди майбутнього", або "Фонди майбутніх поколінь", є у країнах зі значними природними копалинами, які забезпечують ситуацію, коли доходи державного бюджету значно вищі, ніж поточні видатки. Безперечно, можна збільшувати поточні видатки, а можна ці кошти не витрачати і використовувати для того, щоб сформувати "Фонд майбутніх поколінь" і залежно від того, яка може бути модель, ці кошти у майбутньому можуть бути використані для цих самих майбутніх поколінь.

Економіст пояснює, що "йдеться, насамперед, про копалини, які дозволяють тут і зразу отримувати дохід, який перевищує поточні витрати. Країна, яка має постійний дефіцитний державний бюджет, яка має величезну проблему з дуже низьким рівнем доходів не майбутніх поколінь, а сьогоднішніх пенсіонерів, людей з інвалідністю, багатодітних сімей. За таких обставин ідея формувати додатково якийсь "Фонди майбутніх поколінь" з паспортом українця є наївною".

Кушнірук переконаний, що в умовах значного дефіциту бюджету, значного державного боргу та величезної недофінансованості багатьох речей формування "Фонду майбутнього" навряд чи є доцільним. 

"Потребує відповіді питання: "За рахунок чого ви хочете його формувати?". Ви ж тоді повинні або збільшити дефіцит бюджету, якщо ви не скорочуєте витрати, бо якщо ви хочете з тих доходів, як зараз надходять, щось забрати і переказати в окремий фонд, щоб вони не були у межах державного бюджету і їх не можна було використати на поточні видатки, то у цьому випадку ви повинні або скоротити поточні видатки, маєте чимось покрити дефіцит, тобто зробити додаткові запозичення, але це точно не для українських реалій.  Краще тоді поточні доходи, якщо вони у вас з’являються, направити на інфраструктурні зміни", — сказав він.

Економіст зауважив, що систему національно багатства можна забезпечити лише через рентні платежі, але, на жаль, те, що ми не є багатою країною з точки зору природних копалин, які можна тут і зразу використати, єдина можливість — це надходження коштів до державного бюджету і їх максимально ефективне використання.

"Коли йдеться про національне багатство, єдиним коректним механізмом розподілу цього багатства між громадянами це через через так звані рентні платежі, коли компанії,котрі видлубають, сплачують рентний податок, він надходить до державного бюджету, і потім ці кошти використовуються. Будь який механізм натуральний, як-то "я громадянин України. тому мені, будь ласка, виділіть декілька тисяч кубів газу" — так це не працює. Це фактично призводить до того що частина багатства дістається більш заможним громадянам, ніж менш заможним чи тим, хто взагалі не має доступу до газу. І фактично вони позбавлені права на частину національного багатства", — пояснив експерт. 

Детальніше про проект закону про економічний паспорт українця можна дізнатися за посиланням.

Фото: socportal.info 

Економіст про "економічний паспорт українця": ця ідея є нереалістичною і наївною

Новини по темі