Мобільний додаток

Правоохоронні органи в Україні розслідують лише ті справи, які їм цікаві – експерт

30.01.2020 р., 14:00

Про те, як правильно подати заяву до поліції про скоєння правопорушення чи злочину, щоб від неї не відмахнулися і куди скаржитися на бездіяльність правоохоронних органів в ефірі Українського радіо пояснює адвокат Костянтин Пінчук.

Програма:

На жаль, криміногенна ситуація в Україні залишає бажати кращого. Люди звертаються до поліції, проте часто поліцейські в кращому випадку їх просто вислухають. Щодо реєстрації заяв і відповідного реагування на злочин, то цього можна й не дочекатися. Дуже часто це залишається поза офіційною реакцією.

Процедуру подання заяви про злочин в правоохоронні органи та строки їхнього реагування на неї коментує Костянтин Пінчук так: "Існує 214 стаття Кримінального процесуального кодексу України, за якою слідчий або прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин з моменту надходження заяви про вчинення кримінально правопорушення повинен внести ці відомості до єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати досудове розслідування. Крім того він має надати заявнику витяг з єдиного реєстру досудових розслідувань на підтвердження того, що відомості внесені до ЄРДР і розпочато досудове розслідування. Та навіть це не гарантує того, що заяву буде розглянуто. Це позиція наших правоохоронних органів. Законодавець прописав, що відмова в реєстрації заяви є неприпустимою,  проте не прописав відповідальність за таку відмову. Цим, на жаль, користуються наші правоохоронці".

Одна відомо безліч випадків, коли заявник через деякий час після подання заяви в поліцію отримує відписку щодо відсутності обставин вчинення злочину. "Це є неприпустимим. Слідчі чи прокурори не можуть аналізувати вміст заяви. Вони мають внести до єдиного реєстру відомості і провести досудове розслідування. І лише у ході досудового розслідування вони можуть прийти до висновку про відсутність складу злочину", наголошує експерт.

Костянтин Пінчук розповідає, як правильно скласти заяву про вчинення злочину, аби її прийняли правоохоронні органи "Чіткого переліку, що має бути зазначено в заяві не існує. Там має бути зазначено про факт вчинення злочину, прізвище, ім’я, по батькові  заявника та його адреса для листування. Слід зазначити, що як би не була виписана заява про правопорушення на неї мають реагувати. На жаль, правоохоронні органи в Україні розслідують ті справи, які їм цікаві. Їм не потрібна зайва робота. Тому вони всіма правдами й неправдами намагаються відфутболити навіть правильно оформлену заяву", пояснює експерт і додає: "Коли ви викликаєте 102, до вас приїздить патруль. Він не уповноважений приймати заяви. Тому якщо людина маєте намір подати заяву про кримінальний злочин, то слід попередити про це оператора, який направить до неї слідчо-оперативну групу. Але знову ж таки це не гарантує, що група приїде. Однак факт звернення буде зафіксовано. У правоохоронних органів ведеться журнал єдиного обліку. Довести факт звернення можна шляхом адвокатського запиту до управління поліції".

Крім того, Костянтин Пінук зазначає, що процес розгляду заяви слід контролювати і супроводжувати. "Якщо протягом 24 годин не почалося досудове розслідування, заявник може подати скаргу на бездіяльність слідчого та прокурора та через суд зобов’язати розпочати досудове розслідування", пояснює експерт.  

На фото: Костянтин Пінчук. Лойер 

 

Правоохоронні органи в Україні розслідують лише ті справи, які їм цікаві – експерт

Новини по темі