Мобільний додаток

Я оптимістично бачу майбутнє історичного діалогу Польщі та України – Бартош Ціхоцкі

14.01.2020 р., 16:25

Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Польща в Україні Бартош Ціхоцкі в ефірі Українського радіо розповів про співпрацю України та Польщі, а також припустив, що зустріч президентів держав відбудеться вже цього року.

Україна та Польща перезавантажать історичний діалог

Інститути національної пам’яті України та Польщі розвиватимуть діалог, незважаючи на різні погляди на історичні моменти, переконаний Бартош Ціхоцкі.

"Звичайно, у нас будуть різні точки зору на різні справи – ми різні нації, які жили поруч протягом багатьох століть. Але ми можемо рухатися на спільних принципових засадах: повазі одне до одного та чесності, – поділився Бартош Ціхоцкі. – Я оптимістично бачу майбутнє нашого історичного діалогу, і сподіваюся, що цей діалог буде корисним і для українських, і для польських істориків та архівістів".

Пан посол відзначив, що з приходом нової влади в Україні активізувався історичний діалог між Україною та Польщею, розпочалися активні пошукові роботи, на які раніше був мораторій.

"Ми позитивно поставилися до заяви президента Зеленського про розблокування мораторію на пошукові ексгумаційні роботи в Україні. Ми вже провели дві пошукові операції у Львові, – поділився Бартош Ціхоцкі. – Цьогоріч ми проситимемо про дозвіл на ексгумацію у Львові жертв німецької атаки вересня 1939 року, у інших містах. Є імовірність того, що у Херсонській області є останки жертв катинського злочину, і, я сподіваюся, ми там також проситимемо про дозвіл".

Рішення про розвиток інфраструктури між Україною та Польщею треба приймати зараз, потім буде пізно

Бартош Ціхоцкі розповів, що з боку прикордонна інфраструктура розвивається вже зараз. Так, було побудовано сучасні дороги до кордонів з Україною, модернізовано прикордонні переходи. Наразі польська сторона чекає на аналогічні дії з боку України.

"Була дуже цікава зустріч міністрів інфраструктури минулого року. Ми були зацікавлені, як новий уряд ставиться до ідей попереднього уряду. Там була ідея «go highway», побудувати сучасний хайвей з Одеси до Катовіце і до Гданську. Об’єднати Чорне море з Балтійським. Ми зрозуміли, що в міністра Криклія свої ідеї, тож чекаємо. Це мільярди грошей, які ми вже витратили на колишню ідею, і це потенційно мільярди грошей, які можуть піти шляхом Китай-Росія-Білорусь-Польща, чи Туреччина-Румунія-Захід, чи Китай-Азія-Україна-Польща. Вирішувати треба зараз, бо потім буде пізно", – наголосив Бартош Ціхоцкі.

Коли відбудеться зустріч президентів Володимира Зеленського та Анджея Дуди 

Бартош Ціхоцкі припускає, що зустріч двох президентів може відбутися ще до виборів у Польщі, адже для цього буде досить багато приводів.

"У нас дуже багато річниць, і вони можуть допомогти у таких контактах. Мова не лише про двосторонні річниці, але і про нашу спільну історію. Наприклад, наприкінці січня буде велика річниця з визволення Аушвіцу, буде річниця січневого повстання. Буде 80-та річниця Катинського злочину. Жертви лежать і у П’ятихатках у Харкові, і в Биківні у Києві. Є Смоленська катастрофа, де також загинула відома героїня польської Солідарності Анна Валентинович, яка була українкою. На початку квітня ми будемо святкувати 100-річчя Київської операції військ Симона Петлюри та Юзефа Пілсудського, коли ми спільно перемогли більшовиків у Києві. Ці дати вже нас об’єднали, а тепер вони можуть створити майданчик для зустрічей на політичному рівні", – зазначив посол Польщі.

Я оптимістично бачу майбутнє історичного діалогу Польщі та України – Бартош Ціхоцкі

Новини по темі