Мобільний додаток

Професія "каскадер": де навчатися та як проходить процес зйомок

30.11.2019 р., 14:16

Олександр Жуковін, каскадер, тренер, член Міжнародної асоціації каскадерів "Україна" та Ліги каскадерів України розповів у ефірі Радіо Культура про професію каскадера, травми та трюки в кіно.

На рахунку Олександра понад 50 серіалів і художніх фільмів, де він знявся як каскадер і актор. Свою професію спортсмен характеризує як таку, що виховує внутрішню міць: "каскадер людина, яка знає, на що вона йде, що вона буде робити, і які можуть бути наслідки. Бути каскадером дуже відповідально перед глядачами, перед знімальною групою і перед собою".

Про те, де навчитися майстерності каскадера Олександр Жуковін зазначає, що на сьогодні каскадерами стають спортсмени за власним бажанням, адже навчання за даною спеціалізацією вже не проводиться. "В Національній академії керівних кадрів культури і мистецтв колись була спеціальність "режисер оригінально-трюкового жанру", проте зараз, на жаль, немає тієї спеціальності. Тільки якщо ти спортсмен, якщо в тебе є поклик, ти йдеш на сценічний майданчик. Там ти вже набуваєш досвіду і стаєш професійним каскадером. Є наставники, є постановники трюків, є професійні каскадери з великим досвідом, які допомагають формуватися новеньким людям…" 

Про процес зйомки та можливі травми професійний каскадер розповідає: "режисер зустрічається з постановником трюків. Вони обговорюють всі деталі, усі можливі варіанти виконання тих чи інших трюків. Цьому приділяється велика увага. Тому що одноразовим каскадером ніхто не хоче бути… Синці, незначні подряпини. Але без серйозних травм... Тому що все спрямоване на те, щоб без ушкоджень для здоров’я відбувався знімальний процес".

Хоч у сфері кіно відбувається активний розвиток технологій та спецефектів у роботі каскадером основну частину трюків здійснює людина. "Є доповнення зараз до нашого кіномистецтва графіка і комбіновані зйомки. Людський фактор нікуди не дінеться. Все рівно каскадер виходить на майданчик, одягає спеціальні приймачі. Відпрацьовує різні рухи, падіння, якісь кульбіти, все, що потрібно для роботи. Потім цей "скелет" вдягають у потрібний образ. І ми бачимо те, що хоче режисер показати глядачу. Але все рівно, це робить людина" зазначає каскадер.

"В кіно все-таки можна зробити один, другий, третій дубль для того, щоб трюк вийшов, як треба. Але і в кіно є такі трюки, які не виконуються в 2-3 дублі. Якщо це велика глобальна сцена, де все вибухає, руйнується, і треба працювати таким чином, щоб це згоріло все, бо на новий дім чи навіть село немає вже грошей, розумієте, то це треба зробити таким чином, щоб за один дубль вдалося все ідеально" говорить Жуковін.

Про прибутковість і перспективи професії каскадер зазначає "якщо ти попадаєш в обойму, як то кажуть, то картина за картиною, серіал за серіалом. І ти розумієш, що на шматок хліба в тебе є. Але кожен каскадер намагається ще набути якусь професію паралельно". Для себе Олександр Жуковін обрав продовжити власне каскадерське покликання вже у науковій царині та захистив дисертацію про особливості каскадерської майстерності здобувши звання доктора філософії з мистецтвознавства.

Фото: mhealth

Професія "каскадер": де навчатися та як проходить процес зйомок

Новини по темі