Мобільний додаток

Є підозра, що цю посаду хочуть спрофанувати — активіст про призначення мовної омбудсменки

28.11.2019 р., 18:46

Представники мовної спільноти, які розробляли закон про мову, не мають інформації про діяльність із утвердження мови новопризначеної урядової уповноваженої з питань захисту державної мови Тетяни Монахової, є підозра, що посаду мовного омбудсмена хочуть спрофанувати. Про це заявив в ефірі Радіо Культура Сергій Оснач — мовний активіст, один із авторів законопроекту про мову.

Призначення завідувачки кафедри журналістики Чорноморського національного університету імені Петра Могили Тетяни Монахової не отримало одностайного схвалення серед мовних активістів, говорить один із авторів закону про мову Сергій Оснач.

“Мені хотілося б помилятися, можливо, пані Монахова проявить себе на цій посаді як належить і буде впроваджувати закон про мову і виконувати свої функції, але поки що ані мені, ані моїм колегам з мовної спільноти, з якими ми працювали над законом про мову, невідомо про її діяльність на ниві утвердження української мови абсолютно нічого. І тому ми перед засіданням уряду оприлюднили звернення і громадських активістів, і мовної спільноти на підтримку іншого кандидата (народного депутата восьмого скликання Тараса Креміня — ред. ). Тому що це, принаймні для нас, зрозуміла людина, яка була співавтором мовного закону, це один із депутатів, який поставив свій підпис під мовним законом. І, власне кажучи, нам відома його діяльність в напрямі захисту й підтримки української мови”, — говорить Сергій Оснач.

Нагадаємо, напередодні, Кабінет міністрів призначив урядову уповноважену з питань захисту державної мови. Нею стала завідувачка кафедри журналістики Чорноморського національного університету імені Петра Могили Тетяна Монахова. Її кандидатуру внесло Міністерство культури, молоді та спорту. Вона є доктором філологічних наук, автором понад сорока наукових публікацій. Однак, мовні активісти побоюються, що офіс уповноваженої займатиметься більше популяризацією, ніж захистом мови, як це передбачає мовний закон.

“У нас є підозра, що “Слуги народу” хочуть цю посаду спрофанувати — замість реального органу з чіткими виписаними в законі функціями зробити декоративний орган, який буде просто за все хороше проти всього поганого, буде говорити, яка в нас чудова солов’їна мова, замість того, щоб реально стежити за дотриманням норм закону”, — озвучує побоювання Сергій Оснач.

Посада мовного омбудсмена, за словами Оснача, не є українським винаходом. Існують різні інституції щодо захисту мови у країнах Балтії, Австрії. Посада уповноваженого із захисту державної мови — це ключова посада за законом про мову, яка буде головною для того, щоб закон був упроваджений як слід, наголошує автор документу. Це має бути інституція, що здійснюватиме контроль та реагуватиме на скарги.

фото - facebook.com/sergiyosnach

Є підозра, що цю посаду хочуть спрофанувати — активіст про призначення мовної омбудсменки

Новини по темі