Мобільний додаток

Чому великі очі в дітей можуть бути ознакою глаукоми — пояснює лікар Сергій Риков

17.11.2019 р., 11:25

Про глаукому як основну причину сліпоти у світі, розповідає в ефірі Українського радіо професор, лікар-офтальмолог Сергій Олександрович Риков.

Сергій Риков наголошує, що глаукома — доволі підступна хвороба, адже вона не проявляється болем.

"Глаукома — це коли всередині ока є внутрішній тиск, за рахунок того, що виділяється рідина. Око — це куля, і скільки рідини виробляється, стільки повинно відтікати. Це нормальна ситуація. І тиск повинен бути до 20 мм ртутного стовпа. Але з віком — людина старіє, хворіє, порушуються трофічні процеси, і всередині ока з’являється зашлакованість. В оці є фільтр, через який відходить рідина, а зашлакованість забиває цей фільтр, це "сито" забивається, і тиск підвищується. Він тисне на нервові закінчення і на зоровий нерв. І ми боїмося найбільш головного — атрофії зорового нерва, це незворотній процес, і ми фактично тоді можемо відновити зір лише до 10%", — пояснює лікар небезпеки цього захворювання. 

Він розповідає про основні симптоми, які повинні насторожити: насамперед, якщо людина бачить кола, мерехтіння, світляки, щось заважає в оці. Коли їдеш за кермом і бачиш ліхтарі, і якщо довкола них бачиш кола, які до того ж — райдужні, це  свідчить про те, що рогівка розтягнута і вона вже набрякла від тиску.

Рекомендація Всесвітньої організації охорони здоров’я та Всесвітньої асоціації глаукоматологів — міряти внутршньоочний тиск потрібно регулярно, починаючи з 40 років. 

"Іншого нічого ніхто не придумав, але якщо в сім’ї є глаукома — тобто, бабуся чи дідусь, чи якісь інші родичі хворіють на глаукому, то тоді потрібно пам’ятати, що в 35 треба звернутися перевірити очний тиск і потім кожен рік поспіль", — наголошує Сергій Риков.

Він зазначає також, що глаукома буває і вродженою, і в такій ситуації варіант лікування один — хірургічний. Мами і тата мають знати, на що звернути увагу в дитини:

"Великі красиві очі, такі, що вони навіть випирають з орбіти, якщо око більше, а друге менше, якщо видно, що око збільшене в об’ємі. Одна справа, якщо ця дитина подібна на бабусю чи дідуся, але якщо нормальна анатомія, а око збільшується, іде почервоніння кон’юктиви (білкової оболонки, навколо ока), дитина стає неспокійною — це може свідчити про підвищення тиску, який в свою чергу тисне на нервові закінчення і призводить бо появи болю у дитини", — розповідає професор.

Також є підліткова глаукома, яка проявляється до 18 років. Лікування може бути комбінованим — краплі та оперативне втручання.  

Але вікова глаукома, яка є після 40 років, у світі лікується виключно краплями. 

Фото: Pixabay

Чому великі очі в дітей можуть бути ознакою глаукоми — пояснює лікар Сергій Риков

Новини по темі