Мобільний додаток

Стратегія виживання людства: як виховати у дітей необхідні навички

16.11.2019 р., 18:18

Професор Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Сковороди Наталія Гавриш в ефірі Радіо Культура розповіла про курс "Педагогіка сталого розвитку" та про те, як сформувати у дітей навички соціально-, економічно -та екологічнодоцільної поведінки.

"Вже у багатьох дошкільних навчальних закладах, починаючи з 2014 року, запроваджується  курс "Педагогіка сталого розвитку". Цього навчального року проблематика сталого розвитку  визначена одним з ключових напрямків в освітній роботі дошкільних закладів", — зазначила Наталія Гавриш.

Гавриш пояснила, що таке "сталий розвиток".

"Сталий розвиток — це розвиток людства, який підтримують самі люди. На Землі нас ніколи не було стільки, як зараз, і збільшення населення, і пов’язане з цим активне і не зовсім дружнє до природи виробництво, споживання призводять до того, що людство поступово спрямовує себе до свого самознищення. Ця проблема обов’язково має починатися вирішуватись на персональному рівні. Кожна людина має приймати рішення щодо навичок та дій, спрямованих на сталий розвиток. І це передбачає гармонійні стосунки між трьома сферами життя: економічної, соціальною та екологічною. Занепад однієї призведе до занепаду всіх", — сказала вона.

Професор пояснила, якими є навички соціально-, економічно- та екологічнодоцільної поведінки зовсім маленьких дітей.

"Йдеться не про інформування дітей про щось, а про виконання дітьми і дорослими конкретних дій. Наприклад, не говорити про збереження дерев, лісів, а реально берегти їх, ощадливо ставлячись до паперу. Ми маємо навчити їх дбайливому ставленню до води, паперу, тепла та інших ресурсів, свого здоров’я і тіла. Щодо соціально доцільної поведінки, це елементарні навички, які забезпечують доброзичливе ставлення, взаємодію між людьми, наприклад, вміння вітатися у різних ситуаціях, вміння звертатися, коли потрібно привернути увагу дорослої людини до себе. Й раніше ми розповідали дітям, як важливо вітатися і наголошували на цьому, але не спонукали дітей це робити без нашого наголосу, без нашого контролю. Тому освіта є не про сталий розвиток, а для сталого розвитку", — розповіла Гавриш.

Професор додала, що "в Україні прийнято документ, який передбачає дотримання програми, що спрямована на реалізацію 15 глобальних цілей сталого розвитку. Цим документом Україна долучається до глобального руху, який відбувається у світі. Він пов'язаний з виконанням завдань з цих трьох сфер життя. Це 15 пунктів, серед яких боротьба з бідністю, якісна освіта, чистота океану і води, культура споживання тощо. Саме дому змалечку ми маємо сформувати навички, як приймати світ і ставитись до нього". 

Фото — pexels.com

Стратегія виживання людства: як виховати у дітей необхідні навички

Новини по темі