Мобільний додаток

Справа Мазура: чому Інтерпол затримав українського офіцера та як подібному запобігти у майбутньому

12.11.2019 р., 11:45

Політичний оглядач Леонід Швець та аналітик Громадської організації Центр UA Назар Заболотний в ефірі Українського Радіо аналізують випадок з арештом офіцера ЗСУ Ігоря Мазура у Польщі на запит Росії.

Днями на пункту пропуску в Польщі у зв'язку з відповідним запитом Росії в Інтерпол був затриманий учасник війни на Донбасі, офіцер ЗСУ, Ігор Мазур.

Він був звільнений, зараз перебуває в консульстві України в Любліні, питання про його екстрадицію вирішується. Однак ця ситуація показала, що попри те, що Інтерпол заявляє, що не оголошує політично вмотивованих розшуків, для України в його базі може бути ще багато "сюрпризів".

Політичний оглядач Леонід Швець вважає, що Києву треба активніше працювати з міжнародними організаціями, де Україна є членом, так само як і Росія.

"З ними треба працювати, треба дивитися, що там відбувається, де чергова якась "підстава", тому що ми не можемо покинути ще й Інтерпол, лише тому, що там є Росія. Це було б безглуздо — постріл в ногу, як кажуть. Ми маємо там бути, але при цьому працювати активно, в тому числі з точки зору контррозвідки — щось там роблять наші "партнери" з ворожого боку. Треба робити профілактику і припиняти такі речі на попередніх етапах. Я так розумію, що Інтерпол — це все-таки не судовий орган, він не виносить рішення, в чому винний чи невинний Мазур. Росія щось пред'являє і в цьому має розбиратися якась там судова установа. Абстрактно тут  ми до Інтерполу особливих претензій не маємо, але практично — ми розуміємо, що це сфера якихось впливів. Треба впливати, якщо Росія впливає, то нам треба цьому щось протиставити", — говорить Леонід Швець. 

Назар Заболотний, аналітик Громадської організації Центр UA, пояснює, що в Інтерполі діє дві системи розшуку:

"Перша — це відкрита для всіх держав система карток. Якщо людину позначають червоною карткою, то її необхідно заарештувати. Така система дає можливість всім країнам бачити, хто перебуває в розшуку.  Інша система — це система розсилки, це приватне спілкування між державами. Воно може відбуватися цілком у двосторонньому режимі, тобто Україна може не знати, кого там подає в розшук Росія іншим державам. Я так розумію, що Росія використовує саме другий варіант. Але до цього треба бути готовим, Росія в принципі використовує всі сучасні механізми — від виборів до того ж розшуку Інтерполу", — говорить експерт.

Він наголошує, що Україні треба бути активнішою, крім того, проблема також полягає у невизначеному статусі війни, яку, на його думку, варто юридично окреслити.

"Це б, як мінімум, тим же полякам та іншим країнам дало б правову підставу не видавати наших громадян. Бо навіть статут Інтерполу і звичай міжнародного права говорить, що якщо дві сторони перебувають у війні, то громадянина одної сторони треті сторони не можуть видавати іншій стороні", — говорить Назар Заболотний. 

Нагадаємо, Ігоря Мазура будо затримано на україно-польському кордоні на запит Росії до Інтерполу 9 листопада, причому, поїхав він до Польщі на запрошення польської сторони для того, щоб взяти участь в офіційному заході. Причиною затримання одного з лідерів УНА-УНСО Ігоря Мазура стало те, що Росія подала його у міжнародний розшук, звинувативши в участі у Чеченських війнах у 1994–2000 роках. Ігор Мазур заперечив цю інформацію. МВС України заявило, що Росія неправомірно використала канали й інструменти Інтерполу для політично вмотивованих переслідувань громадян України.

Фото: 5 канал

Справа Мазура: чому Інтерпол затримав українського офіцера та як подібному запобігти у майбутньому

Новини по темі