Мобільний додаток

30 років тому впав Берлінський мур: це можна порівняти зі взяттям Бастилії

9.11.2019 р., 15:25

У Німеччині 9 листопада відзначають 30-річницю від дня повалення Берлінської стіни. Як це сприйняли в Україні тоді, у 1989 році? Про це ефірі Радіо Культура розповіли історик Богдан Нагайло та письменник Михайло Слабошпицький.

Письменник Михайло Слабошпицький розповів, що такі історичні події передчувала українська інтелігенція у 1989 році. 

"У нас були передчуття, не конкретні, не оформлені в якісь зорові образи, чіткі політичні концепції. Люди у великих містах, таких як Київ, Львів відчували якусь турбулентність, в якій перебувала вся Радянська імперія. У всіх було передчуття, що воно до чогось йдеться. Дехто говорив, що скоро буде кінець Радянському союзу. У це нам не дуже вірилося. Для нас тоді німецька демократична республіка була чимось таким незбагненним. В той час з'явилося ціле гроно харизматичних пасіонарних особистостей, у яких біографія була зовсім іншою. Вони прийшли з таборів. Вже тоді було зрозуміло, що стає немічним Радянський союз. Ми бачили крах ідеології. Усі люди сподівалися, що щось буде й буде краще", — розповів Михайло Слабошпицький. 

За словами Слабошпицького, новина про те, що Берлінський мур впав не викликала страху та паніки серед тогочасної інтелігенції. До речі, про цю історичну подію повідомили того ж дня в програмі "Время". 

Богдан Нагайло пригадує, що це викликало шок для партійної верхівки. "У Москві були ті, що знали, припускали, що до такого може дійти. Але все-таки то була помилка спочатку — цей детонатор, каталізатор, який допустив до тієї ситуації, що народ тоді фактично штурмував ту стіну як Бастилію. Леонід Кравчук розказує, що вони не знали, як реагувати, бо ще не було точної вказівки зверху з Москви. Він, голова Верховної Ради, передовий комуніст, слухав подальшу інформацію по Радіо Свобода", — сказав Богдан Нагайло

За його словами, був страх, бо йшлося про об'єднання Німеччини, а комуністичні "динозаври", зокрема російські, боялися цього та не хотіли цього допускати: "Це символізувало кінець їхньої домінації половиною Європи. І це як у 19 столітті: тоді жандармом Європи був Петербург, а тут радянському жандармові вже ролі не буде. Тому вони були розублені". 

"На жаль, пройшло 30 років, а цей штучний поділ є в Європі, ця лінія проходить в Україні, на Донбасі. Ми маємо якісь залишки тієї ідеї Берлінської стіни якраз на цій лінії розмежування", — сказав Богдан Нагайло. 

9 листопада 1989 року Берлінський мур, який розділяв Німецьку Демократичну Республіку і Федеративну Республіку Німеччина майже 30 років, був зруйнований. Цьому передували мирні масові мітинги у НДР. Мур, який НДР збудувала у 1961 році, був головним символом розділу світу на Схід і Захід, боротьби між комунізмом і капіталізмом.

Слухайте спецефір Радіо Культура до 30-річчя падіння Берлінського муру, зокрема розмову з культурологинею Дiаною Клочко, письменницею, учасницею Несторiвськоi групи Оксаною Форостиною.

фото - jnsm.com.ua

30 років тому впав Берлінський мур: це можна порівняти зі взяттям Бастилії

Новини по темі