war

Що дасть Україні приєднання до програми розширених можливостей НАТО?

8.11.2019 р., 11:48

Україна офіційно звернулася до НАТО із проханням приєднатися до програми розширених можливостей. Що дасть Україні приєднання до цієї програми у випадку, якщо його схвалять, Українському радіо розповів голова Громадської ліги "Україна – НАТО" Сергій Джердж.

"Якщо нам нададуть цю програму, то ми приєднаємось до тих країн, які вже є: Фінляндії, Швеції, Австралії, Йорданії, Грузії. Перш за все, це надасть пріоритетний допуск до сертифікатів, заходів і продукції Україні, що дасть можливість нас бути на військово-промисловому ринку країн НАТО також. Це буде більш зрозуміло для всіх інших країн, тому що якщо наша продукція буде сертифікована за стандартами НАТО, це значно спростить участь у міжнародних виставках, торгівлю військовою технікою", – розповів Сергій Джердж.

Також, за його словами, в програму входять питання розвідки: "Обмін даними значно посилиться, хоча ми й сьогодні отримуємо розвіддані від наших партнерів, які мають більші можливості. Для нас дуже важливо, що відбувається на Донбасі й у Криму, і ми цю інформацію отримуємо, але це буде здійснюватися на більш постійній відповідальній основі. Плюс це не лише питання обміну даними, але й питання довіри між союзниками, тому що розвідінформація є найбільш закритою".

"Відкриються й можливості для громадян України працювати в структурах НАТО, обіймати посади і в штаб-квартирі НАТО, і в командних структурах. Тому що всі міжнародні організації побудовані за принципом, що члени цих організацій можуть працювати в офісах цієї структури", – пояснив експерт.

Сергій Джердж розповів, що у разі приєднання України до програми розширених можливостей НАТО також по-новому буде сформована й річна національна програма: "Тому місія НАТО зараз в Україні проводить моніторинг виконання РНП-2019. Буде застосована нова методологія планування на наступний рік, адже пріоритетність євроатлантичної інтеграції залишається для України дуже важливою. І наступна РНП-2020 буде містити більше 1100 заходів, що дуже важливо, оскільки річна національна програма – це не лише програма реформування сектора безпеки, це програма реформування країни".

Голова ліги "Україна – НАТО" розповів, що при формуванні нової програми будуть внесені додатки в систему спільних навчань, маневрів України і НАТО, а також буде застосовуватись певний сценарій, коли країну з такої програми будуть захищати країни НАТО по статті 5 "Колективний захист": "В нас ще таких навчань не було. Одне з них відбудеться в Чорному морі, це буде аналіз стікості до можливого відбиття гібридних загроз, які можуть виникнути в Чорноморському басейні".

Нагадаємо, із 5 по 8 листопада в Україні працює група експертів міжнародного секретаріату НАТО із оцінки виконання річної національної програми. В перший день були проведені робочі консультації із представниками відомств сектора безпеки і оборони, де обговорювалося стратегічне бачення реформування силових відомств.

ФОТО: BBC

Що дасть Україні приєднання до програми розширених можливостей НАТО?

Новини по темі