Мобільний додаток

Заборона на продаж фосфатів: як зміниться ринок миючих засобів в Україні

3.11.2019 р., 17:26

Голова Наукової ради Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Морозова в ефірі Українського радіо розповіла, чим небезпечні фосфати для здоров’я людини і довкілля, а також як зміниться ринок миючих засобів в Україні після ухвалення заборони на фосфати.

"Миючі засоби з прилавків магазинів однозначно не зникнуть. Миючі засоби набувають все більшої актуальності, і з кожним роком їх використання збільшується на 12-15%. В Україні масово застосовуються мийні засоби на основі фосфатів. У цивілізованих країнах світу вже давно відмовились від застосування мийних засобів на фосфатній основі. В Європейському Союзі прийнято цілий ряд законодавчих актів з питань зменшення негативного впливу мийних засобів на здоров’я людини і довкілля", — зазначила Тетяна Морозова.

Вона додала, що "оптимальна концентрація фосфатів у пральному порошку не повинна перевищувати 5%. При такому вмісті використання таких мийних засобів не є шкідливим для людського організму. За умови ретельного виполіскування білизни, вони повністю видаляються з тканини''.

Експертка прокоментувала, чому небезпечно використовувати засоби з фосфатами.

"Негативні наслідки використання фосфатів пов’язані, насамперед, з впливом на здоров’я людини і на довкілля загалом. У людському організмі фосфати призводять до розвитку алергії, негативно впливають на роботу нирок, печінки, можуть стати причиною багатьох важких захворювань. Фосфати, які надходять до навколишнього середовища, внаслідок використання синтетичних миючих засобів, є одним з головних чинників забруднення поверхневих водних об’єктів, зокрема тих, які є джерелом питного водопостачання", — сказала вона.

Тетяна Морозова схарактеризувала, яким є ринок мийних засобів України.

"У нас на ринку є безфосфатні мийні засоби. Їх близько 17%. Але не хочуть переходити на без фосфатні мийні засоби, бо це не рентабельно, не окуповується, і дешевше випускати засоби, які містять більше фосфатів. Також на ринку є ознаки інформаційної та асортиментної фальсифікації, яка проявляється у тому, що навіть на упаковці деякі фірми пишуть, що засоби є безфосфатними, а насправді вони місять від 9 до 12% фосфатів. Тобто ми маємо переходити на засоби без фосфатів, але це призведе до підвищення їх ціни", — пояснила експертка.

Як заявили члени Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА), якщо в Україні набудуть чинності зміни Технічного регламенту, якими пропонується повна заборона на використання фосфатів та інших сполук фосфору в складі миючих засобів, вони можуть зникнути з полиць українських магазинів з липня 2020 року. 

Зазначимо, Верховна Рада має намір з 1 січня 2020 року заборонити виробництво, використання та поширення на території України мийних засобів з масовою часткою фосфатів більш ніж 5% від маси мийного засобу, а з 1 січня 2021 року — заборонити виробництво, використання та поширення мийних засобів з масовою часткою фосфатів більш ніж 0,2%. 29 жовтня за ухвалення законопроєкту №1170 проголосували 240 депутатів.

Фото: Pixabay

Заборона на продаж фосфатів: як зміниться ринок миючих засобів в Україні

Новини по темі