Мобільний додаток

Детектор брехні: ефективність поліграфа і як він працює

29.10.2019 р., 10:15

За допомогою поліграфа можна визначити, чи каже людина правду, чи обманює. Утім, чи маємо уявлення про те, як працює цей пристрій? Про це говорили в ефірі Радіо Культура з головою Колегії поліграфологів України Віталієм Шаповаловим.

— Що таке поліграф?

Поліграф - це прилад, який фіксує психофізіологічні показники. Є основні канали, які зараз застосовуються в цій технології. Це застосовуються давачі - один давач, який фіксується на грудній клітині, другий фіксується трохи нижче. Вони фіксують зміни дихання. Також вони застосовуються для контролю рухів. Наступний - це давач електродермальної активності. Він реєструє зміни потовиділення на пальцях. Також є давач-фотоплетизмограф, який фіксує зміни кровотоку в пальцях. Є ще додаткові давачі, які застосовуються для контролю рухів. Це є стандартний набір давачів, які необхідні для проведення дослідження.

Основна мета їх застосування - це коли людина відповідає неправдиво, наприклад, то змінюються психофізіологічні показники, які реєструються цими давачами.

— Чому в українському законодавстві існує декілька визначень, що таке поліграф?

Насправді в Україні є можливість застосування поліграфа вже близько 20 років. Але активно його застосовують приблизно 5 років. Зараз є цілі відділи й в державних структурах, де проводяться такі дослідження.

— Наскільки зараз поліграф популярний у світі?

До нього насправді різне ставлення. Наприклад, Європа є більш консервативною. Але у США поліграф застосовується досить широко і безумовно досить давно, бо там не було жодних заборон саме щодо цієї технології. Але в деяких штатах по-ізному до нього ставляться.

— Чому дані, отримані за допомогою поліграфа, вчені часто називають псевдонауковими?

Різні вчені є. Наприклад, я ознайомлений з тими дослідження, які проводяться в США. Там також існує спеціалізований журнал. І там публікуються дослідження із застосування поліграфа. Вони тривають вже досить давно.

— Хто платить гроші поліграфістам? Адже від особи і якості запитань залежить дуже багато.

Безумовно дуже багато залежить від людини, яка буде проводити це дослідження. Насправді частіше замовником дослідження є, наприклад, та особа, яка хоче розібратися у тому, що сталося. Наприклад, є потерпіла особа, яка підозрює кілька людей у вчиненні крадіжки. Вона пропонує пройти це дослідження.

Те, що стосується того, що відбулося в прямому ефірі, наприклад, щодо Дубинського. то це було самозвернення. Це трохи інша справа. Але я вважаю, що все ж таки для поліграфолога є дуже важливою його репутація. Бо можна один раз взяти гроші і зробити те, що хотіла особа. Але такі речі досить швидко стають відомими і після того, як поліграфолог втрачає свою репутацію, він вже не зможе працювати в цьому сегменті.

Віталій Шаповалов. Фото Facebook 

Детектор брехні: ефективність поліграфа і як він працює

Новини по темі