Мобільний додаток

Як уберегти свої вуха від отиту – розповідає лікар-отоларинголог

27.10.2019 р., 18:14

Що таке отит, як уберегти себе від цієї хвороби та чи можуть зашкодити нашому здоров'ю використання вушних гігієнічних паличок Українському радіо розповів лікар-отоларинголог В'ячеслав Кот.

"В прохолодний сезон, міжсезоння, вушка часто страждають як в дорослих, так і в дітей. Причиною є переакліматизація організму та послаблення імунітету. Тим паче при такій погоді, коли то жарко, то холодно, інфекції активізуються та дуже посилено розмножуються, а людина не може правильно вдягнутись, що призводить як до переохолоджень, так і до перегрівань", – розповів В`ячеслав Кот.

Середній отит, як пояснив отоларинголог, це типове ускладнення гостро респіраторного захворювання: "Якщо імунітет впорався або інфекція була не злоякісна, то настає одужання. Якщо ж інфекція була більш злоякісна, токсична й агресивна, то ніякий здоровий імунітет не може впоратись  і розвиваються ускладнення: або бронхіти, або гайморити, або отити, які відрізняються своїм важким перебігом. Йдеться про біль, втрату слуху, яка може перейти у стійку втрату, якщо невчасно пролікуватись. Тому важливо, аби діагностика та лікування були своєчасними та ефективними".

"Зазвичай отит дуже легко виявити, винятки становлять дуже рідкісні випадки безсимптомного перебігу хвороби у маленьких грудничків, коли й дитинка сама не може ще поскаржитись і його важко побачити. Та й по статистиці дітки хворіють на отит частіше: це обумовлено віковими особливостями імунної системи. Всі новонароджені мають материнські антитіла, своїх ще не мають, адже вони виробляються тільки після контакту з самою інфекцією, тому й хворіють частіше, бо з багатьма інфекціями стикаються вперше. Також в дитячому віці є певні анатомічні особливості, які обумовлюють підвищену схильність до цього захворювання, коли інфекції легше потрапляти у вушко. Окремо треба розрізняти, чи це захворювання вірусне чи бактеріальне: на перших стадіях вони не відрізняються, але якщо з вірусною інфекцією імунітет ще може впоратися,  то з бактеріальною не може, бо бактерії руйнують слизову, слухові кісточки, які не завжди можна відновити", – зазначив лікар-отоларинлог.

Він наголосив, що можливість захворіти після шести років зменшується: "Це відбувається тому, що пропорції носоглотки міняються, аденоїдна мигдалина зменшується, біля 15-ти років діти вже хворіють з частотою, характерною для дорослих".

Також багато людей звертають увагу на те, що при отиті погіршується слух: "Це обумовлено запальним процесом у вусі. Це діагностичний момент, коли якщо слух ще повністю не відмовився, значить вухо також потребує до себе уваги і подальшого лікування. Також, якщо пройшло вже два тижні, всі лікувальні методи випробувані, а слух не відновився, значить треба потурбуватися про слуховий нерв, провести обстеження, адже інфекція може вражати і його".     

"Щодо того, що може викликати середні отити, то більше половини викликані бактеріальними інфекціями – типовими респіраторними інфекціями, які передаються від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом. Коли хворий пчихає, кашляє чи навіть просто розмовляє в одному приміщенні, разом з крапельками повітря, яке видихається, інфекція потрапляє в здоровий організм. Також буває й інша форма отиту, коли страждає зовнішнє вухо. Такі отити інфікуються по-іншому і мають іншу природу: бактерія у вухо потрапляє контактним шляхом із зовнішніми предметами, наприклад, вушними паличками чи, наприклад, ключами, якими водії люблять чесати вуха. Ця форма більш актуальна влітку, коли купальний сезон, відкриті водойми, у водах яких повно мікрофлори. При такому захворюванні буде достатньо зовнішніх крапель, без застосування загальних препаратів у більшості випадків", – розповів В'ячеслав Кот.

Залежно від форми отиту, наголосив отоларинголог, призначається й лікування: "Отит не завжди означає антибіотики. В залежності від причини запалення вуха: якщо ми говоримо про зовнішній грибковий отит, то антибіотики навпаки можуть погіршити перебіг отиту. В цьому випадку використовуються місцеві краплі протигрибкової дії. Також антибіотики можуть погіршити одужання й у випадку середнього вірусного отиту, тому тут використовуються противірусні препарати, а організм зазвичай справляється сам. Якщо це бактеріальне, тоді, на жаль, без антибіотика не обійтись, зокрема якщо це середній чи внутрішній отит з можливим ураженням вестибулярного апарату".     

ФОТО: pixabay

Як уберегти свої вуха від отиту – розповідає лікар-отоларинголог

Новини по темі