Мобільний додаток

Громадські активісти заявлять про різні результати дослідження стану повітря у влади та екологів

24.10.2019 р., 13:55

Протягом останніх днів у соцмережах скаржаться на якість повітря в українських містах, зокрема в Києві. Водночас офіційні органи влади запевняють, що рівень шкідливих речовин у столиці не перевищує норми. Те саме повідомили і метеорологи. Що насправді відбувається з повітрям українських міст? Наскільки шкідливе забруднення? Про це в ефірі Українського радіо розповіла координаторка програми з питань промислового забруднення громадської організації "Екодія" Марина Ратушна.

Екологиня розповіла, що таке смог та пояснила причини його виникнення.

"Смог —  це суміш туману, пилу та забруднюючих речовин. Є всього дві причини виникнення смогу: це людський фактор та природні умови, зокрема висока вологість повітря, висока температура, а також безвітряність. Тоді всі забруднюючі речовини концентруються в одному місці, через що утворюється такий смог. Якщо туману немає і ви думаєте, що дихаєте чистим повітрям, це може бути не так, адже ми можемо вдихати дрібнодисперсні частини, які є настільки дрібними, що ми їх взагалі не відчуваємо. Ми можемо думати, що дихаємо чистий повітрям, а насправді вони накопичуються в нашому організмі і мають дуже великий негативний вплив", —  зазначила вона. 

Крім того, громадські активісти в "Екодії" стверджують, що офіційні дані та результати досліджень повітря активістів відрізняються.

"22 жовтня Міністерство екології на своїй сторінці у Фейсбуці та на сайті повідомило, що відповідно до показників державних станцій моніторингу якості повітря у нас чисте повітря і ніяких проблем з цим немає. Також була реакція міністра на цю проблему.  Коли ми бачимо громадський моніторинг, який містить зовсім інші цифри, то виникає питання. З моєї точки зору, громадський моніторинг —  це саме той важель, який впливає на державу і спонукає її встановлювати сучасні станції моніторингу повітря із сучасним обладнанням відповідно до умов, які були прописані в Угоді про Асоціацію з ЄС. Так, у серпні була схвалена постанова про це, однак поки що нові станції моніторингу не встановлені. Також у своєму зверненні міністр звернув увагу на те, що обладнання застаріле і мережа є недосконалою", —  розповіла екологиня. 

Разом з тим Марина Ратушна зазначила, що громадські активісти зараз мають вплив на владу, змушують її задумуватись над питаннями контролю повітря в українських містах.

"Активісти почали бити на сполох з понеділка і вже у вівторок міністр оголосив цифри щодо забруднюючих речовин у повітрі. Проте повернемось до державного моніторингу. Якщо говорити про дрібнодисперсні частини, які Всесвітня організація охорони здоров’я віднесла до пріоритетних забруднюючих речовин, то державні станції їх не вимірюють. Те, що сказав міністр, що повітря є чистим, — це тільки виходячи з тих забруднювачів, які може виміряти державний моніторинг", — наголосила Марина Ратушна.

Екологиня розповіла, що дрібнодисперсний пил проникає до наших легень, кровоносної системи і спричиняє хвороби, які пов’язані із серцево-судинною та легеневою системою. У людей, які вже страждають такими хворобами, дрібнодисперсні частинки провокують ще більші ускладнення. 

Головний лікар Київського міського центру здоров’я Отто Стойка дав кілька порад щодо того, як убезпечити себе від шкідливого впливу смогу.

"Треба частіше робити вологе прибирання в своєму помешканні, варто провітрювати приміщення вдень та вночі, потрібно гуляти в парках та лісових зонах, а також поблизу води, тобто біля річок та озер. Також варто слідкувати за тим, щоб менше бувати в місцях скупчення транспорту. Також варто менше курити, бо куріння дуже сильно впливає на дихальну систему. Варто менше робити активних вправ, фізичне навантаження має бути помірним. Не треба бігати біля трас. Також треба звернути увагу на харчування, більше пити та вживати більше овочів. Це допоможе очищувати організм", — сказав Отто Стойка, додавши, що маски не потрібні, оскільки вони не захищають.

У КМДА повідомляють, що 25 жовтня в столиці очікується туман. Раніше в адміністрації зауважили, що температурна інверсія спричинила в Києві густий туман

Громадські активісти заявлять про різні результати дослідження стану повітря у влади та екологів

Новини по темі