Мобільний додаток

У перші дні після переведення годинника зростає смертність від раку та інфарктів – біологиня

21.10.2019 р., 12:30

Вже цими вихідними Україна вчергове перейде на зимовий час. Чи варто переводити годинники на зимовий та літній час, обговорили в ефірі Радіо Культура біологиня Дар’я Озерна та кандидатка біологічних наук, засновниця проєктів Nobilitet та Needorium, популяризаторка науки Ольга Маслова.

Ольга Маслов розповіла, що біологи, які досліджують питання сприйняття часу організмами, проти переведення годинника взагалі.

"Коли давно вигадували норму літнього часу, у цьому були певні економічні плюси, але з нашими сучасними технологіями ці плюси або мізерні, або повністю нівелюються. А ті мінуси, які пов’язані зі здоров’ям та людськими життями, насправді є важливішими, – пояснила біологиня. – Тепер хороша новина: той час, на який ми зараз переходимо, тобто на зимовий, для нас є "кращий", аніж той час, який був улітку. Чому в лапках? Тому що ніхто насправді не знає, який час для нас є "рідним" на тій чи іншій території, але той, який буде взимку, є трохи кращим за той, який був улітку".

Хоча зимовий час нібито комфортніший для людей, сам факт переведення годинника у будь-якому разі поганий, наголошує біологиня.

"Зараз ми нібито переходимо у кращу форму, але ті три-чотири дні, в які триватимуть процеси адаптації, усе одно будуть для нас не дуже приємними. Організм адаптується до цих процесів зміни часу не лише шляхом "підгону" сну. Це стосується і прийому їжі, якщо ви звикли їсти приблизно в один час. Відповідно, люди, у яких є якась хроніка, якісь захворювання, будуть страждати у будь-якому разі", – пояснила Ольга Маслова.

Дар’я Озерна додала, що у період після переходу на літній або зимовий час зростає статистика смертності.

"У перші дні після переведення годинника, особливо на літній час, зростає кількість інсультів, інфарктів та смертності від раку. Кажуть, "люди помирають на світанку" – так само люди помирають у перші три дні після переведення годинника", – пояснює вона.

Ольга Маслова додала, що в цей же період зростає кількість ДТП, тому що професійні водії припускаються багатьох помилок, у них знижується концентрація уваги тощо. Окрім цього, можливе загострення хронічних захворювань, психофізіологічне перенавантаження, роздратованість та інші наслідки від переведення годинників.

"Втім, є дані, що якщо ідеально здорова людина з ідеальним режимом буде поступово "зсувати" свій графік, вона цей період може практично безболісно пройти. Але оскільки ідеально здорових майже немає у світі, то мінусів від переведення годинників більше, ніж плюсів, – зазначає Ольга Маслова. – Ідеальна схема – вона майже нереальна, але ідеальна – за три-чотири дні до переведення годинника почати зсувати свій режим на 15-20 хвилин щодня, і відповідно лягати раніше чи пізніше, залежно від того, у який бік рухатиметься переведення. Так само раджу робити з харчуванням. Щоправда, у більшості людей відсутній режим в принципі, тому для них така схема не спрацює".

фото - pixabay.com

У перші дні після переведення годинника зростає смертність від раку та інфарктів – біологиня

Новини по темі