Мобільний додаток

Традиційна українська кухня на 80% вегетаріанська — історикиня Олена Пивоваренко

21.10.2019 р., 10:45

Коли виникло вегетаріанство в Україні, хто був його рушійною силою, чи можна було скуштувати вегетаріанських страв у Києві? Про це в ефірі Радіо Культура розповіла кандидатка історичних наук, доцент кафедри гуманітарних дисциплін Національного університету харчових технологій Олена Пивоваренко.

Вегетаріанство в Україну прийшло з Російської імперії, а саме з міста Санкт-Петербург. Оскільки там зібралося перше вегетаріанське товариство, ідеї якого набули розповсюдження. А другим таким товариством стало Київське. Про це розповідає кандидатка історичних наук Олена Пивоваренко. 

Зрештою, в Україні стало більше вегетаріанських товариств, ніж власне на території Росії. Настільки ця ідея тут знайшла гастрономічно-кулінарне світоглядне підґрунтя.

"Сама українська кухня в своїй основі зерново-молочній була дуже гарним тлом для цього руху, але фактично як вегетаріанська ідея це виникає на початку ХХ століття, як рефлексія на толстовський рух під девізом "не убий"", — говорить Олена Пивоваренко.

Впроваджували цю ідею ентузіасти, головним ідеологом в Україні став Іосиф Перпер. Він був євреєм, мав гарну комунікацію, підтримував цю ідею. В 1908 році було започатковано Київське вегетаріанське товариство, яке дало поштовх до цього руху по всій території України. Тобто історії українського вегетаріанства, як мінімум, вже 120 років, хоча прихильники існували раніше і були практичними вегетаріанцями. У 1911 році у Києві було 11 вегетаріанських їдалень, Одеса мала близько десяти. За день у них могло побувати до 700 відвідувачів.

Були дві течії: медичне вегетаріанство й ідеологічне (етичне), яке якраз і сповідували в Україні. 

Весь процес рухали, в першу чергу, ентузіасти, і вони звичайно хотіли об'єднати людей, які були розрізнені. І власне в Україні було відкрито 11 вегетаріанських товариств протягом всього-навсього чотирьох років. Були охоплені такі міста як Одеса, Харків, теперішній Дніпро, Житомир, а в Києві паралельно діяли два вегетаріанських товариства, між якими виникали розбіжності.

Одні дотримувалися ідей чистого веганство, тобто, повного утримання від будь-якої тваринної їжі, але все-таки перемогла ідея лакто-ово-вегетарианства, тобто рослинна їжа + яйця і молоко.

"Вегетаріанство не передбачає роздільного харчування. Сама ця кухня — це велика кількість інгредієнтів, злаків з великою кількістю спецій, це зовсім не прісна кухня, далека від медичних дієт і обмежень. Це — надзвичайно смачно. Якщо взяти традиційну українську кухню, то 80% її і є лакто-ово-вегетаріанською за своєю основою. щоб стати вегетаріанцем зразка сторічної давнини — треба просто відмовитися від м’яса, сала і риби", — говорить Олена Пивоваренко.

Також задіяні в українській кухні були гриби, втім були табу на неїстівні та галюциногенні гриби. Надзвичайно популярними були супи, до того ж — у формі пюре. Багато було сумішей зернових, що на сьогодні нехарактерно.

Десерти були на молочно-яєчній основі з великою кількістю ягід та фруктів.

Фото: Pixabay

Традиційна українська кухня на 80% вегетаріанська — історикиня Олена Пивоваренко

Новини по темі