Наслідки Нюрнберзького трибуналу для права та людства – пояснює правник-міжнародник

Наслідки Нюрнберзького трибуналу для права та людства – пояснює правник-міжнародник

Що таке Нюрнберзький процес? Як довелось змінити міжнародне законодавство, щоб покарати нацистських злочинців? Чи дозволили їм мати адвокатів? Про все це Радіо Культура розповів правник-міжнародник, президент Європейського комітету запобігання катуванням Микола Гнатовський.

0:00 0:00
10
1x

– Нюрнберзький процес – що це таке?

– Формально кажучи, Нюрнберзький процес має назву Міжнародний військовий трибунал, який було створено на основі Лондонської угоди, укладеної 8 серпня 1945 року між державами, які перемогли у Другій світовій війні. Тобто між Великою Британією, Сполученими Штатами Америки, Радянським Союзом і Францією. Пізніше до цієї угоди долучилося ще 19 держав. І зрештою, на той момент, це була основа антигітлерівської коаліції тих держав, які перемогли у Другій світовій війні. Трибунал створено для, як зазначено в статуті, переслідування головних воєнних злочинців, тобто не всіх воєнних злочинців, адже їх було дуже багато за підсумками Другої світової війни, й не з усіх можливих сторін, які брали участь у Другій світовій війні. Відповідно були пред'явлені обвинувачення 24-м основним керівникам нацистської держави, керівникам панівної партії, а також основним промисловцям, членам уряду, військовим та представникам секретної поліції.

– Ким були ці 24 людини? Серед тих, кого встигли впіймати, якщо по-простому? Чи це був топ керівників, яких спеціально затримували?

– По суті, затримали чи заарештували всіх, кого можна було: всіх, хто мав якесь відношення до керівництва Німеччиною або відігравав провідну роль, крім тих, кого не вдалося затримати. Було б прекрасно, якби там судили Гітлера, Гіммлера, але, судячи з інформації, яка є, вони не дожили до цього трибуналу. Серед тих, хто зрештою опинився в списку обвинувачених, старшим був Герінг, тому процес часто називають "Прокурор проти Герінга та інших". Одну особу, зрештою, не було знайдено та її судили вперше й востаннє заочно. Цією особою був Борман, якого так і не знайшли. Досі невідомо, чи він загинув десь у Німеччині, чи зміг кудись утекти, наприклад, до Латинської Америки. В процесі їх ставало менше, оскільки хтось помер, хтось скоїв самогубство, але верхівка була відібрана союзниками, тобто цими чотирма державами, які створили трибунал. І вони по суті домовилися, що будуть саме ці особи, а не якісь інші.

– Для цього, щоб цей трибунал відбувся, довелося сформулювати нові норми, наприклад, поняття "злочин проти людяності", "геноцид".

– Так, були питання, які треба було розв'язувати. Перше питання: чи треба переводити питання війни та миру, питання загибелі мільйонів людей, яке сталося в результаті процесів політичних, міждержавних в особистісну площину. Тобто, чи слід пред'являти претензії конкретним людям, а не сказати просто, що нацистська Німеччина була злочинною державою, ми її перемогли, засудили, знищили як державу і, до певної міри, розчленували. І все, живемо далі. Адже там були найвищі керівники, а решта просто виконували накази. А якщо переводити це на індивідуальний рівень, то що робити з цими індивідами: чи слід влаштовувати кримінальний процес, розуміючи, що це буде процес переможців над переможеними, що правосуддя буде вибіркове, а сам процес показовим? Наскільки відповідає правам людини та етичним вимогам таке явище, як показовий процес? Після величезних вагань було вирішено, що буде суд. 

Сталін хотів показових процесів, британці не були в захваті від цієї ідеї, їхній план полягав у тому, що з винуватцями треба розправитися там, де їх спіймають. У американців були свої ідеї: міністр фінансів США запропонував колективно покарати німецький народ шляхом депортації кількох десятків мільйонів німців, що по суті й відбулося: німців масово депортували з територій, які займала Німеччина та її було перенесено на 200 км на захід.

І американці знайшли варіант, який влаштував усіх: організувати такий військовий трибунал у такій формі. Зрештою, американські військові юристи відіграли вирішальну роль в підготовці ключових документів, зокрема, й визначень злочинів.

– Як це все відбувалося?

– Стаття 6 статуту Нюрнберзького трибуналу, де всі ці злочини й названо, стала революцією в міжнародному праві. Більш-менш просто було з воєнними злочинами, хоча кримінальної відповідальності за них в міжнародному праві теж не було, але було зрозуміло, звідки їх брати. Але масу злочинів нацисти вчинили в ситуаціях, які не були війною в юридичному сенсі слова. Йдеться про найстрашніші злочини, починаючи з німецької політики розв'язання єврейського питання в Європі, тобто тої політики, яка призвела до Голокосту. І тут треба було сформулювати щось нове. Існувало дві концепції, які конкурували: концепція, яка орієнтувалася на цінність людини як такої, і концепція, яка орієнтувалася на цінність народу як групи людей, яку треба захищати. І концепція злочинів проти людяності, закріплена в статуті Нюрнберзького трибуналу, перемогла. Злочини проти людяності – це напад на цивільне населення. Інша концепція – геноциду – не була сприйнята. Проте, на сьогодні обидві ці категорії існують в міжнародному кримінальному праві. 

– У нацистів, які потрапили як обвинувачені на Нюрнберзький процес, були адвокати?

– Адвокати були, але їх знайти було не так вже й легко. Проте, знайшлися професійні юристи, які цим займалися. Навіщо потрібні адвокати? Бо без них справедливого судового процесу не буває: адвокат повинен знайти всі можливі аргументи, які або виправдовують, або принаймні пом'якшують провину обвинуваченого. А суд має вислухати аргументи обох сторін. Якщо не послухати другу сторону, навіть якщо це злочинець, то справедливої відповіді не буде. Крім того, адвокати займалися й тим, що ставили дуже важливі юридичні питання: ми пред’являємо претензії конкретним індивідам за поведінку держави. Проте Нюрнберзький трибунал відповів, що найтяжчі злочини вчиняють не абстрактні утворення, тобто держави, а конкретні індивіди. І лише шляхом покарання цих конкретних людей можна досягти дотримання норм міжнародного права.

Інший аспект стосувався того, що ті самі поняття злочинів проти людяності не були в міжнародному праві чітко сформовані. Й адвокати ставили питання: чи дотримуються принципу заборони покарання, притягнення до відповідальності без закону, написаного в той момент, як злочини вчинялися? Захисники змусили трибунал висловитися з цих питань і на основі цих відповідей пізніше Генеральна асамблея ООН ухвалила резолюцію з, так званими, "нюрнберзькими принципами". 

Фото: Дзеркало тижня

Останні новини
"Бути штурмовиком — це постійно перебувати в центрі подій": історія кухаря, який став професійним військовим
"Бути штурмовиком — це постійно перебувати в центрі подій": історія кухаря, який став професійним військовим
Війна, унікальна для досвіду, бо навчаються всі: від Тайваню до США
Війна, унікальна для досвіду, бо навчаються всі: від Тайваню до США
Гранти на освіту замість держзамовлення… та інші реформи від Міносвіти. Пояснює заступник міністра
Гранти на освіту замість держзамовлення… та інші реформи від Міносвіти. Пояснює заступник міністра
Іван Марунич: "Якби я писав виключно такі пісні, як "Пес Патрон", то засмутився, що став артистом одного жанру"
Іван Марунич: "Якби я писав виключно такі пісні, як "Пес Патрон", то засмутився, що став артистом одного жанру"
В Авдіївці росіяни намагаються повторити Бахмут, де втратили 100K людей – Євген Дикий
В Авдіївці росіяни намагаються повторити Бахмут, де втратили 100K людей – Євген Дикий
Новини по темі
"Бути штурмовиком — це постійно перебувати в центрі подій": історія кухаря, який став професійним військовим
Гранти на освіту замість держзамовлення… та інші реформи від Міносвіти. Пояснює заступник міністра
За десять місяців цього року в Україні зафіксовано 250 тисяч жертв домашнього насильства — Левченко
Кейс чотирьох суддів Київського апеляційного суду. Чого не вистачає українській Феміді?
Юрій Щербак: Немає жодних підстав думати, що Польща припинить підтримку України