Мобільний додаток

Курс долара знижується через об'єктивні фактори, а "гривнепадів" уже не буде — член Ради НБУ

29.09.2019 р., 20:05

Чи несе незаплановане укріплення гривні макроекономічні загрози, розповів у ефірі Українського Радіо Василь Фурман, економіст, доктор економічних наук, член ради Національного банку України.

Національний банк укріпив офіційний курс гривні на 10 копійок, встановивши його на 30 вересня на рівні 24 грн 8 копійок за долар. Офіційний курс гривні до євро 26 гривень 33 копійки, однак, планування бюджету на 2020 рік орієнтується на середній курс долара на рівні 28 грн за долар. Про це йдеться у дослідженні Європейської бізнес-асоціації "Глобальний огляд економіки". 

Чи  не несе незаплановане укріплення гривні макроекономічних загроз, розповів у ефірі Українського Радіо Василь Фурман, економіст, доктор економічних наук, член ради Національного банку України.

"Національний банк проводить політику плаваючого обмінного курсу — курс долара до гривні визначається ринком.  На сьогоднішній день є ряд ключових факторів, які позитивно впливають на укріплення української гривні", — говорить Василь Фурман. 

Одним із таких факторів він називає купівлю нерезидентами облігацій внутрішньої державної позики на понад 90 млрд гривень. Також — високий урожай сільгосппродукції українських експортерів і стабільно високі ціни на цей урожай. Третій фактор — падіння на світових сировинних ринках цін наприклад на газ чи нафту, таким чином зменшується  український імпорт. Четвертим фактором він називає кошти наших заробітчан і тд.

Скільки ще падатиме долар, яким буде граничний курс, Національний банк прогнозів не дає.

"За валютно-курсову політику повністю відповідає Національний банк України, який є незалежним органом.  Є фактори, які впливають на те, що діється на українському ринку. Єдине, що я можу сказати, це те що "гривнепадів", які раніше були, коли Нацбанк провадив політику фіксованого курсу, уже не буде", — говорить Василь Фурман. 

Він пояснює чому 2013-2014 роках гривня дуже ослабла: Нацбанк вів політику фіксованого курсу і штучно тримав курс долара на рівні 8 грн і для підтримки української гривні "спалювали" золотовалютні резерви, які у свій час складали майже 40 мільярдів  доларів. У 2015 році вони складали лише 5 мільярдів, тобто не було чим підтримувати курс української гривні. 

На сьогоднішній день, за словами експерта, зовсім інша валютно-курсова політика, і навпаки завдання, яке стоїть перед Нацбанком —  збільшення золотовалютних резервів, які на сьогодні складають вже більше 20 мільйонів доларів. 

"На сьогодні загрози обвалу гривні в Україні немає, у нас накопичилося достатньо коштів на обслуговування зовнішньої і внутрішньої заборгованості нашої держави. Також стратегічно важливим для нашої країни є продовження роботи з Міжнародним валютним фондом та іншими міжнародними фінансовими організаціями", — підсумував Василь Фурман.

Щодо того, що курс долара знижується, а ціни залишаються на місці, експерт наголошує, що це вигідно олігархам і монополістам і над цими питаннями має працювати Антимонопольний комітет.


Фото: NBU / Flickr

Курс долара знижується через об'єктивні фактори, а "гривнепадів" уже не буде — член Ради НБУ

Новини по темі