Мобільний додаток

Як розпізнати і контратакувати маніпуляції — поради психолога Світлани Ройз

15.09.2019 р., 11:11

Діти утворюють субкультури та збираються в групи часто заради того, аби протистояти світу дорослих. Причиною всьому — маніпуляції, до яких часто вдаються дорослі щодо дітей та підлітків. Про маніпуляції розповіла в ефірі Радіо Культура психологиня Світлана Ройз.

Психологічні маніпуляції — це п’єса для двох героїв. Як розповідає Світлана Ройз, людина, якою маніпулюють — це теж дійова особа в маніпуляції. Вона не може сказати "ні". Це уміння багато хто з нас втрачає приблизно в три роки (криза "ні"). 

У цьому віці діти найчастіше підпадають під маніпуляції, скажімо, на дитячому майданчику, коли дитині кажуть поділитися з кимось її іграшкою, бо "хороші діти чимось діляться".

Дитину вчать тому, що вона може завоювати чиюсь увагу, якщо лише стане об’єктом маніпуляції. 

Дитина, маніпулюючи, може падати на підлогу, плакати, просити понести її на руках, бо вона нібито не може йти.

Маркери ж психологічних маніпуляцій з боку дорослих — значно різноманітніші. 

Світлана Ройз називає типові маніпулятивні сцени. 

1. "Завжди, коли нам говорять: "зроби це і щось отримаєш", або навпаки — не отримаєш, це — типова ознака маніпулятивної поведінки. І нам вже потрібно зупинитися й подумати.

2. Нами намагаються маніпулювати, коли від нас вимагають дуже швидкої відповіді. Коли нас заганяють в жорсткі часові рамки (в будь-якому віці), потрібно будь-якими способами сказати: "Мені потрібен час подумати". Тому що в той момент, коли ми починаємо хвилюватися, ми приймаємо дуже швидкі рішення. У мене є фраза на цей випадок, яка допомагає зупинити маніпуляцію: "Коли я чомусь говорю "ні", в цей момент у своєму житті я говорю "так". 

3. Наступна маніпуляція — це коли людина говорить: "Ну, ти ж мій друг". І ми розуміємо, що якщо поряд з нами справжній друг, то він буде враховувати і наші потреби, і не буде нас підштовхувати до сумнівних вчинків. 

4. Наступне: "Тобі що, шкода?". Тут ми можемо можемо відповісти: "Так, шкода".

5. Також є випадки, коли нами маніпулюють і погрожують назвати нас якось негарно.

Психолог дає пораду універсальної відповіді на однотипні маніпулятивні питання, яка, між тим, надійно фіксує "кордони": 

"Я ставлю питання: "Ну і?" — і зазвичай люди замовкають. Це такий принцип айкідо — ми перенаправляємо енергію опонента. І щойно ми чуємо в мовленні слова-узагальнення — всі, завжди, ніколи — це означає, що нам потрібно зупинитися і, можливо, сказати: "А саме я цього не роблю", і все, — радить психологиня.

Фото: pl.com.ua

Як розпізнати і контратакувати маніпуляції — поради психолога Світлани Ройз

Новини по темі