war

Вже майже 20 років українці витрачають на харчування половину свого бюджету – соціолог Людмила Черенько

9.09.2019 р., 13:50

Держстат оприлюднив дослідження про витрати українців у 1-му кварталі 2019 року. Половину доходів вони витрачають на їжу. Про що свідчать ці дані? Про це в ефірі Українського радіо розповіла завідуюча відділом дослідження рівня життя Інституту демографії та соціальних досліджень ім. Птухи Національної академії наук України Людмила Черенько.

Людмила Черенько зазначила, що, дійсно, на харчування йде завеликий бюджет української родини.

"Дослідження Держстату триває із 1999 року. Був тільки, здається, 2007 рік, найпозитивніший з точки зору рівня життя. Цього року витрати на харчування становили менше 50 відсотків (45,6 – ред.). Решту років ми тратили на харчування більше половини свого бюджету", — розповіла вона. 

Людмила Черенько розповіла про цікаву тенденцію щодо цього питання: "Більш багаті країни витрачають на харчування меншу частку від свого бюджету, а бідніші – більшу. Давайте подивимось на населення різного статку: 10% найбідніших набагато більше витрачають на харчування, понад 60% свого бюджету. Якщо ж візьмемо 10% найбагатших, то там менше 40% йде на харчування". 

Читати також: Людмила Черенько: Номінальну і реальну зарплату обраховують по-різному

За її словами, для України існує певна специфіка щодо витрат на харчування.

"Українці, навіть якщо їх порівняти з країнами схожого рівня життя, все одно витрачають на харчування більше. Можливо, з огляду на ментальні особливості. Можливо, тому, що це все-таки структурний показник. Наприклад, у нас був період, коли ми менше витрачали на опалення та інші комунальні послуги. І тоді спрацювало заміщення структури: якщо частка витрат на житло маленька то зросла частка інших обов'язкових витрат, в першу чергу, на харчування. Зараз те, що на харчування йде трохи менше 50%, багато в чому пояснюється і зростанням витрат на житло", — уточнила вона.

Водночас Людмила Черенько переконана, що за останні два роки однозначно зріс рівень життя українців. 

Нагадаємо, що, за даними Держстату, 14,1% заробітку домогосподарств йде на оплату послуг. Ще 31,1% витрат українських родин припадає на непродовольчі товари. У середньому споживчі грошові витрати домогосподарств становлять 8 тисяч 36 гривень на місяць. Витрати українців на компослуги становлять у середньому близько 1,9 тисячі гривень, на охорону здоров’я трохи більше 400 гривень, а на транспорт – 362 гривні. На відпочинок українці в середньому витрачають 140 гривень. 

 Фото: pixabay

Вже майже 20 років українці витрачають на харчування половину свого бюджету – соціолог Людмила Черенько

Новини по темі