Мобільний додаток

Хто найбільше забруднює воду в Україні та яка відповідальність за це передбачена — розповідають експерти

13.08.2019 р., 11:05

Які підприємства забруднюють українські води найбільше, хто має це контролювати та яка відповідальність чекає на забруднювачів розповіли Українському радіо еколог, експерт з управління водними ресурсами Олексій Ярошевич та начальник відділу адміністрування водного кадастру та моніторингу вод Державного агентства водних ресурсів України Марія Шпанчик.

"Наш обов'язок як Державного агентства — публікувати екологічну інформацію, а в цьому році вона дуже цікава для громадськості. Що стосується того, куди ці дані прямують далі: ми передаємо інформацію до Державної екологічної інспекції, яка має реагувати в межах своїх повноважень. Топ-100 забруднювачів вод, які сформували список цього року, — це по суті одні й ті ж самі підприємства, які роками забруднюють в українські води", — розповідає Марія Шпанчик.

Еколог Олексій Ярошевич висловлює свою думку щодо публікації чергового рейтингу: "Я радий, що така інформація з'являється, оскільки в нас б'ють на сполох лише тоді, коли вже є аварійна ситуація: загибла риба, щось зламалось. І добре, що зараз публікують перелік забруднювачів. Звичайно, можна було очікувати, що найбільше забруднень надходить з Києва та промислових областей. Ця інформація дає загальне поняття про об'єм вод, які недостатньо очищені".

"Щоб такі публікації мали вплив на реальну картину, а ми досягнули доброго екологічного стану та всі річки були чисті, необхідно об'єдати зусилля громадськості та влади. В минулому році по всіх районах річових басейнах було створено басейнові ради. Це  платформи, де кожен зацікавлений може висловлювати позицію чи долучатись до розробки планів, згідно з якими будуть існувати басейни", — наголошує Марія Шпанчик.

30 років тому забруднення було значно більше, ніж сьогодні, вважає Олексій Ярошевич, що є добрим знаком для екології: "Раніше працювало значно більше підприємств. Проте склад забруднюючих речовин змінився, що впливає на екосистему. Проблема в тому, що ситуація з моніторингом цих речовин залишилась така сама, як 30 років тому: наші лабораторії визначають не ті показники, які зараз треба шукати, а ті, які вони можуть".

За його словами, виходячи з наявної екологічної ситуації та чинного законодавства, в Україні мають бути очисні споруди повного очищення всюди, де проживає більше 2 тис. населення, та очистка від фосфатів в населених пунктах, де живе більше 10 тисяч насеення: "Проте таких споруд в Україні не існує ніде". 

Віцепрезидент Асоціації "Укрводоканалекологія" Ольга Бабій заперечує проти оприлюдненого рейтингу та заявляє, що Асоціація подаватиме апеляцію: "Статистика, яку опублікували, є трохи некоректна. Оскільки вона не стосувалася якості води після очистки каналізації, а лише якості води після очистки води. А Держводагенство взяло суху статистику, детально не розібравшись про що йдеться. Вчора наша асоціація відправила до Держводагентства лист-заперечення. Насправді водоканали в Україні, можливо, можуть стати найбільшими забруднювачами води, якщо не відбудеться реконструкції каналізаційних споруд, 95 % з яких на сьогодні побудовані в 70-х роках минулого століття".

Нагадаємо, Держводагентство оприлюднило рейтинг ста найбільших підприємтсв-забруднювачів вод в Україні. Цей перелік сформували на підставі даних Державного обліку водокористування за результатати поданої суб'єктами господарювання звітності про використання води у 2018 році. 2/3 всіх підприємств, які забруднюють воду, розташовані на території п'яти областей: Дніпропетровської, Донецької, Львівської, Харківської та Луганської. Найбільше підприємств-забруднювачів належить до комунальної власності. 

ФОТО: Українське радіо

Хто найбільше забруднює воду в Україні та яка відповідальність за це передбачена — розповідають експерти

Новини по темі