Обирай пісні. Визначай переможця

Що варто знати про юридичні аспекти нарахування пенсії — роз’яснення юриста

11.08.2019 р., 17:25

Чи можна піти на пенсію достроково, маючи відповідний страховий стаж, що таке пенсійний коефіцієнт та чи може період роботи, з якого йде нарахування, вибирати сам майбутній пенсіонер — про це в ефірі Українського радіо говорили з юристкою, фахівчинею з пенсійного права Євгенією Бондар.

Програма:

— Від чого залежить вік виходу на пенсію?

— Зараз проблема віку і виходу на пенсію стоїть дуже гостро у наших громадян пенсійного віку, адже пенсійна реформа 2017 року вводить збільшення пенсійного віку для жінок. Підвищення пенсійного віку для жінок відбувається поступово: кожні 6 місяців пенсійний вік жінок збільшується на 1 рік. Таким чином, з 1 січня 2018 року право на пенсію за віком у 60 років матимуть ті громадяни, у яких є 25 років страхового стажу.

— Як змінюється мінімальний страховий стаж?

— Мінімальний страховий стаж буде збільшуватись щорічно на 1 рік, допоки не складе 35 років у 2028 році. Особи, яким не вистачатиме мінімального стажу, зможуть виходити на пенсію пізніше.

Крім того, є ще одна новинка пенсійної реформи. У 2028 році пенсія призначатиметься незалежно від віку, якщо особа має 40 і більше років страхового стажу.

Таким чином, страховий стаж є збільшеним. Це зроблено урядом та пенсійною реформою з метою стимулювання прозорості у нарахуваннях заробітних плат, прозорості їх отримання, оплаті страхових внесків, аби люди мали можливість достатнього пенсійного забезпечення у пенсійному віці.

Чи можна майбутньому пенсіонеру самому вибрати цей період 60 місяців (якнайкращий період для особи - ред.)?

— За загальним правилом пенсійний стаж зараховується 60 місяців —  5 років — роботи особи на підприємстві, установі, організації. Популярним є правило, коли ці дані беруться з персоніфікованої системи обліку, тримачем якої є Пенсійний фонд. Якщо цих даних немає або особа вважає, що у неї за період роботи у 90-х роках чи 80-х була більша заробітна плата, вона має право її самостійно брати на підставі відповідних документів. Органи Пенсійного фонду формально можуть відмовити у цьому.

Але якщо належним чином буде оформлена довідка від підприємства про розмір заробітної плати за цей період або належним чином оформлена архівна довідка про заробітну плату даної особи в період, коли ще в країні не працювала персоніфікація, то органи Пенсійного фонду зобов’язані такі довідки приймати до уваги, брати їх в основу розрахунку і нараховувати на їх підставі пенсії. Варто розуміти, що за загальним правилом йдеться якнайкращий розрахунок і якнайкращий період для пенсіонера.

— Що таке пенсійний коефіцієнт?

— Що стосується пенсійних коефіцієнтів, це збірне поняття. У законодавстві чітко визначено, що розрахунок пенсії залежить від певних факторів, один з яких — страховий стаж. Інший фактор — це розмір заробітної плати. Третій — середня заробітна платня за період, який передує. Коефіцієнти страхового стажу та коефіцієнти заробітку вираховуються органами Пенсійного фонду. Розраховувати пенсію самостійно трішечки неправильно. Для цього є спеціальна програма.

Фото — НБУ 

Що варто знати про юридичні аспекти нарахування пенсії — роз’яснення юриста

Новини по темі