Мобільний додаток

Андрій Мартин про ринок землі: земля повинна належати тому, хто її обробляє

1.08.2019 р., 19:25
Програма:
Ведучі:

Чи є необхідність у відкритті ринку сільськогосподарських земель, чи проголосує парламент за скасування мораторію на продаж землі та якою має бути модель ринку — про це в ефірі Українського радіо в програмі "Сьогодні. Вдень" розповів заступник голови ради Асоціації "Земельна спілка України" Андрій Мартин.

Ведуча:

Галина Бабій

"Питання відкриття ринку сільськогосподарських земель вже перезріло. В Україні вже давно підготовлена вся необхідна інфраструктура для цього ринку. Більше того, ринок сільськогосподарських земель в обмеженій формі вже функціонує навіть зараз, оскільки підмораторними наразі є тільки пайові земельні ділянки. Проте землі неособистого селянського господарства можуть спокійно продаватися й купуватися, тому навіть є ринкові ціни на землі сільськогосподарського призначення. Все, що робить сьогодні мораторій — це звужує права українських селян, власників приватних земельних ділянок розпоряджатись їхнім майном", — зазначив Андрій Мартин.

Мартин висловив сподівання, що "у нового парламенту вистачить політичної відповідальності, аби повернути власникам приватних ділянок майнові права, а також запровадити певне регулювання ринку сільськогосподарських земель, яке має зводитись до встановлення кваліфікаційних обмежень до набувачів прав на земельні ділянки, а також обмежень за концентрацією земель в одних руках".

Заступник голови ради Асоціації "Земельна спілка України" зауважив, якою має бути модель ринку землі, наголосивши, що земля повинна належати тому, хто її обробляє.

"Повністю ліберального ринку немає у більшості європейських країн. Земля повинна належати тому, хто її обробляє. У випадку, коли той, хто користується землею і власник є однією особою, тоді у власника буде зацікавленість вкладати у цю земельну ділянку гроші для отримання сільськогосподарської продукції. Тому головне завдання сьогодні — прив’язати користувачів до землі, і це дозволить нашому сільському господарству більш надійно та впевнено розвиватися", — сказав він.

"Якщо ринок буде повністю ліберальним і землі зможуть купувати всі, хто завгодно, це призведе до того, що земля стане об’єктом фінансових оборудок і особливого виграшу українське сільське господарство не матиме", — додав Мартин. 

Зазначимо, заступник глави Офісу президента Олексій Гончарук допускає розблокування ринку землі до кінця 2019 року.

Нагадаємо, Верховна Рада продовжила мораторій на відчуження сільськогосподарських земель до 2020 року.

Мораторій було введено у 2002 році. Такий крок пояснили побоюванням виникнення хаосу на ринку землі. Адже після того, як 1999-го колишнім працівникам колгоспів та радгоспів були виділені власні земельні паї, якими вони могли вільно розпоряджатися, цей ринок тоді лише почав формуватися. Цей захід втілювали на п’ять років як тимчасовий крок, але після завершення дії першого мораторію парламент щороку його продовжує. 

Прослухати повну версію.

Фото — pexels.com

Андрій Мартин про ринок землі: земля повинна належати тому, хто її обробляє

Новини по темі