Мобільний додаток

"Де Господь провів своїм жовтим нігтем по густому ландшафту": сім міст Сергія Жадана

29.07.2019 р., 10:41

Про сім міст та книжки, у яких пишуть про ці міста, говорили в ефірі Радіо Культура в програмі "Книжкова лавка: топ-7" з письменником, поетом, громадським активістом, есеїстом і перекладачем Сергієм Жаданом.

Ведуча:

Олена Гусейнова

Харків: "Мала проза" Миколи Хвильового та "Третя рота" Володимира Сосюри

— Це, як на мене, хороший маркетинговий хід — писати про Харків. Тому що про Харків, з одного боку, написано ніби багато, але написано все це давно. А от ніби останнім часом і Харків, і загалом Схід, в українській літературі присутні мало. Ну там якщо не брати останні п'ять років, коли про Схід почали писати в контексті війни. І це, звичайно, неймовірне поле для діяльності, тому що ти заходиш на це поле і ти, фактично, монополіст.

Я Харків пам'ятаю ще пізньорадянський і це була любов з першого погляду. Мені страшенно подобалося це місто. З одного боку, от цим от своїм урбанізмом неймовірним… А крім того, Харків завжди для мене був містом літератури, містом культури.

Вавилон: "Месопотамія", Сергій Жадан

— Метафора "Мій Харків як мій Вавилон" з'являється десь під кінець нульових. Десь там з'являються передбачення того, що буде "Месопотамія". Давно хотів написати якусь таку свою приватну міфотворчість, присвячену Харкові. Дуже хотілося створити свій Харків.

Вавилон — це суто зорова і поверхнева якась метафора. Я думаю значно глибше, скоріше це спроба поєднати непоєднуване. Тому що, так чи інакше, Харків — це ж такий зразок української мультикультурності. Про це мало говорять, але це так і є.

Берлін: "Біг Мак", оповідання "Берлін, який ми втратили", Сергій Жадан

— Берлін як Вавилон — це дуже очевидна метафора. Мені здається, це перше, що приходить, коли ти туди потрапляєш.

Німецький ринок відкритий для України, як один з небагатьох ринків європейських, які дійсно з нами співпрацюють. Відповідно, Берлін — це центр цього ринку. Відповідно, там постійно з'являються якісь можливості для контактів, можливості для культурних мостів.

Берлін, звісно, різниться від інших німецьких міст. Берлін — це окремий космос. І я його насправді дуже люблю… Для мене це справді важливе місто. Я про нього постійно писав, пишу.

Олена Гусейнова та Сергій Жадан

Старобільськ: "Ворошиловград", Сергій Жадан

— Старобільськ завжди був таким ярмарковим містечком, туди з"їжджалися саме на ярмарки.

Мені справді було важливо і цікаво писати про ті місця, де я народився. Про Старобільськ. Якого фактично немає в літературі, на превеликий жаль. Тому що там завжди були якісь письменники звідти…. Там постійно літературний контекст є, а міста в тексті немає. Мені хотілось про це написати. І насправді було цікаво про це писати.

Маріуполь: "Життя Марії", Сергій Жадан

— Основу "Життя Марії" складають вірші, написані 2014-го року. Себто, умовно кажучи, вірші про війну, як би це не дивно, пафосно і абстрактно не звучало. Але, так чи інакше, вони писалися от власне про те, що відбувалося травень-червень-липень-серпень 2014-го року, і там, безперечно, міг фігурувати в якості такого ландшафту і Маріуполь так само.

Так сталося, що справді, за ці останні п'ять з половиною років Маріуполь для мене став, як і багато міст і містечок Донецько-Луганської області, чимось дуже близьким… Всі ці містечка я, звичайно, пам'ятаю і з дитинства. Але в дитинстві все це було доволі абстрактною і один терикон від іншого ти не міг відрізнити… А от в результаті цієї війни, всіх цих подій, які відбуваються у нас шостий рік, дуже багато всіх цих ландшафтів перестали бути суто абстрактними. Вони набули якоїсь конкретики. Тому що тут ти потрапляв під обстріл, тут ти, скажімо там, допомагав людям, тут ти підтримував якусь школу, тут ти виступав перед бійцями. І все це стає чимось більшим, ніж просто географія.

Нью-Йорк, "Нью-Йорк, факін сіті", Сергій Жадан

— Надзвичайно важливе місто. Це така любов з першого погляду. Я пам'ятаю, як вперше потрапив до Нью-Йорка — це була зима 1996-го року. Власне, з того часу це для мене одне з головних міст.

Я про Нью-Йорк писав постійно... Плюс я багато писав в Нью-Йорку… Навіть якщо це місто не присутнє в тексті своєю назвою, воно, так чи інакше, постійно десь виникає.

Троя: поезія, "Інтернат", Сергій Жадан

— Троя — вона, знову ж таки, розсипана по цих текстах, які пишуться з 2014-го року. Знову ж таки, доволі очевидна якась метафора.

Весь ефір слухайте тут

Сергій Жадан. Фото Facebook 

"Де Господь провів своїм жовтим нігтем по густому ландшафту": сім міст Сергія Жадана

Новини по темі