Мобільний додаток

Словом і ділом: ТОП-7 письменників-політиків

22.07.2019 р., 11:53

Про те, що примушує тих, хто пише книжки, йти в публічну сферу, чому сфера письма недостатньо публічна і як письменники стають політиками, говорили в ефірі Радіо Культура в програмі "Книжкова лавка: топ-7" з літературною критикинею, літературознавицею, редакторкою Іриною Ніколайчук.

Ведуча:

Олена Гусейнова

Нікколо Макіавеллі

Він був державним секретарем за кількох форм правління, за кількох політиків. І навіть потрапляє до в'язниці. І тут, коли він залишає в'язницю і посади, стається те, що стається — Макіавеллі стає письменником.

І от як він коментує це сам: "Якщо вже доля приводить мене до того, що я не можу говорити про вовну і шовки, що я не можу говорити про прибутки і видатки — я почну говорити про політику".

Мері Волстонкрафт

Це одна із теоретикинь, натхненниць фемінізму. Хоча тоді ще не існувало поняття фемінізм, воно сформувалося значно пізніше. Але вона була однією із таких найбільш яскравих, найбільш палких натхненниць руху суфражизму. Тому що її трактатами, її книжками зачитувалися ті активістки, які, зрештою, в усіх країнах вибороли право жінок голосувати, право жінок здобувати освіту, так само право жінок бути представленими з часом у політиці.

Еміль Золя

Він не тільки натуралістично писав про спадкові проблеми французького суспільства в багатьох томах. Він ще й заявив про себе як політичний журналіст. І фактично з такої дуже небезпечної французької ситуації створив ситуацію, яка вплинула на те, що відбувалося з французьким інтелектуальним середовищем.

Володимир Винниченко

Те, що ми знаємо як Універсали Центральної Ради, те, що ми знаємо як будь-які документи, які були опубліковані — це документи авторства Винниченка.

Микола Хвильовий

Ми можемо говорити, що він був політиком, тому що творчість Хвильового без комунізму, без цієї ідеї — неможлива. В тих новаторських речах, в тих футуристичних речах, про які він говорить в своїх статтях, в цьому своєму гаслі "Геть від Москви!" — він вбачає в них, що справді буде нова Україна, справді будуть абсолютно нові реалії, абсолютно нове покоління, нові цінності, коріння комуністичної ідеології.

Микола Бажан

Це якраз не переконаний більшовик. Це людина, яка дуже любила комфорт, дуже любила розкіш. Це людина, яка дивом уникла в'язниці, яка дивом уникла репресій. І це диво полягало в тому, що Сталіну просто вчасно сказали, що хтось дуже класно в Україні переклав поему Шота Руставелі "Витязь у тигровій шкурі".

Вацлав Гавел

Політиком він стає не в 1968-му році, як може здатися. Політиком він стає в 1977-му, коли доводиться працювати над "Хартією-77". Звертає на себе особливу увагу чеського уряду наприкінці 70-х років, коли його переробка брехтівської п'єси йде в трактирі під Прагою. І тут починається його історія як політика.

Весь ефір слухайте тут

Ірина Ніколайчук. Фото Facebook 

Словом і ділом: ТОП-7 письменників-політиків

Новини по темі