Мобільний додаток

Горбатюк: близько 40 працівників ФСБ були на Майдані, їх запрошувала українська влада

12.07.2019 р., 18:15

Прокурори готові завершити слідство щодо вбивств на Майдані, якщо це дозволить законодавство, а саме — в завершенні порядку заочного судочинства. Про це в ефірі Українського радіо в програмі "Справа честіповідомив начальник управління спецрозслідувань Головного слідчого управління Генеральної прокуратури Сергій Горбатюк.  

Ведучий:

Любомир Ференс

— Неодноразово заявлялося, що до розстрілів на Майдані, до тих подій, які відбулися 20 лютого 2014 року, причетні Віктор Янукович, тодішній очільник Міністерства внутрішніх справ Захарченко, його заступник, а також тодішній очільник Служби безпеки України Якименко та його заступник. Зараз за законодавством є проблеми, щоб їм оголосити заочно підозру, так?

— Підозру їм повідомлено. Проблематика із можливістю направлення до суду у порядку заочного судочинства, тобто теперішнє законодавство не дозволяє цього зробити.

— Чи є чіткі докази причетності Віктора Януковича, очільника МВС, очільника СБУ та їх заступників? Якщо вони є, то які? 

— Чіткі докази, встановлює суд. Коли виносить вирок,  каже: "Це саме ті докази, яких достатньо". На сьогодні цих доказів достатньо, щоби повідомити про підозру, і прокурори, в принципі, готові і до завершення слідства, якщо буде дозволяти законодавство. Саме в завершенні порядку заочного судочинства. У зв’язку з втечею тих осіб, яким інкримінується організація цих злочинів, більша частина доказів — це комплекс непрямих доказів, якими слідство обґрунтовує ці підозри.

Насамперед, це докази стосовно того, як функціонувала державна влада на той час: фактично всі гілки влади були сконцентровані в єдину вертикаль, якою керував колишній президент Янукович, який ніс відповідальність і віддавав вказівки правоохоронним органам на ті чи інші дії. Крім того, це і телефонія, зустрічі, розмови, зокрема зустрічі з зарубіжними дипломатами, це вся низка переговорів між різними ланками тощо. Прокурори, слідчі вважають, що цей комплекс доказів дозволяє їм підозрювати як цих осіб на найвищих ланках, так і на нижчих, наприклад, керівництво Київської міліції, керівництво СБУ у Києві і далі безпосередньо до виконавців.

— З 2014 року в Україні циркулювала інформація, що українських протестувальників могли розстрілювати на Євромайдані російські снайпери. У свій час ви заперечили цю версію. Однак ви говорили, що було три поїздки певних людей з Російської Федерації, які привезли не лише спецзасоби, але й певним чином могли впливати. Розкажіть більше, що робили ці люди з РФ і чи були представники ФСБ?

— Так, представники ФСБ дійсно прибували до України, Києва, тричі. У грудні, січні та лютому. Зокрема, приїздив і представник Адміністрації президента Російської Федерації Сурков. Якщо говорити про ФСБ, їхня основна мета полягала у тому, що вони цікавилися подіями на Майдані. Їхні працівники навіть відвідували Майдан.

— Вони були як спостерігачі чи впливали? Циркулює також інформація, що вони тренували українських спецпризначенців.

— Даних про те, що були безпосередні тренування на території України, не було. Вони акумулювали інформацію, яку отримували безпосередньо тут. Також їм передавали максимально відеозаписи з тих подій, які відбувалися на території України, і вони надавали консультації стосовно методів, які можна застосовувати, аби ці протестні акції були припинені.

— Що вони потім робили з цією інформацією, яку акумулювали? Везли в Російську Федерацію?

— Так. У нас є обґрунтовані підозри, що вона акумулювалася  саме у підготовку антитерористичної операції, яка відбувалась в ніч з 18-го на 19-е. Спрямування зі сторони РФ було спрямоване на силове вирішення конфлікту, а не на мирні домовленості. Хоча не є достатньо даних на підтвердження цієї версії, щоб конкретним особам з тієї сторони повідомити про підозру.

— Можете назвати, принаймні приблизну кількість осіб, які тут перебували зі сторони Російської Федерації?

— Разом з паном Сурковим вперше (під час першої поїздки — ред.) було десь більше 20 людей. Потім, якщо не помиляюсь, більше десяти, а втретє — приїжджало вісім людей. Загалом приблизно 40 людей. Згідно з показаннями, вони приїжджали на запрошення колишнього керівництва СБУ.

— Коли ми говоримо про Майдан, то вироки винесені лише 16 людям, правильно?

— На сьогодні, якщо брати загалом усі розслідування по Україні, то це 50-55 людей. Безпосередньо у слідстві Генпрокуратури на сьогодні — це 18. Якщо говорити загалом про засуджених до позбавлення волі, то це 12.

— Які у вас очікування від заступника Генпрокурора Сергія Кізя? Наскільки я зрозумів, саме він став причиною того, що розслідування щодо справ Майдану у регіонах блокується і не педалюється далі.

— Так. Крім того, що вони самостійно мають здійснювати контроль над розслідуванням і якщо приймають незаконні рішення, вони мають їх скасовувати, то з приходом Кізя відмовляється у всіх обґрунтованих позиціях скасування, відмовляється у проведенні слідчих дій, а далі просто перестали надавати для вивчення кримінальні провадження. Не відбувається жодного сприяння, а навпаки — відбувається блокування розслідування.

Прослухати повну версію.

На фото — Сергій Горбатюк 

 Горбатюк: близько 40 працівників ФСБ були на Майдані, їх запрошувала українська влада

Новини по темі