Мобільний додаток

Міжнародні кредити потрібно давати креативним бізнесменам, а не державі — Олександр Савченко

17.05.2019 р., 21:01

Про перспективи економічного розвитку, основні проблеми та необхідні кроки для їх подолання розповів в ефірі Українського радіо Олександр Савченко, колишній заступник міністра фінансів, колишній заступник голови Національного банку України, ректор Міжнародного інституту бізнесу.

 

Ведуча:

Олена Зелінченко

 

До дня інавгурації Володимира Зеленського на єдиному казначейському рахунку накопичилося 37 мільярдів гривень, це найбільша сума з травня 2017 року.Такі дані оприлюднила Державна казначейська служба.

Фахівці також підрахували, що Петро Порошенко отримав країну у стані, близькому до руйнації: двозначна інфляція, тризначна девальвація, втрати на фронті, масові потоки переселенців, тризначні втрати бюджету, восьмизначні — ВВП.

Шостий президент отримає з рук п’ятого країну з невеликим, але стабільним економічним зростанням і ще більш стабільною корупцією. Досі бідну, але в набагато кращому стані, ніж вона була у травні 2014-го.

Гість студії, Олександр Савченко, з цим не погоджується, і стверджує, що наша країна має зростати не на 3-4%, а на 10-12%, оскільки сусіди зростають швидше.

"На мою думку стан економіки України зараз дійсно трошки кращий, ніж був у 2014 році, але дуже багато залишено проблемних моментів", говорить Савченко.

Він наводить приклади двох проблем, які нині негативно впливають на економіку:

"Страшна ситуація з міграцією молодих людей і робочої сили, втрати колосальні від такої міграції — в Україні залишаються старі люди і діти, молоді працездатні люди покидають цю країну, забираючи з собою все, що ми в них вклали. Втрати від міграції, згідно з офіційними підрахунками, на одну працездатну людину складають 80 тисяч доларів (якщо говорити про молодь, то це 160 тисяч доларів). Зараз українці в Польщі створюють ВВП, що за розміром відповідає ВВп всієї України.

Друга проблема — це борги. Вони ніби скорочуються, але радіти нема чому, тому що раніше борги були дешеві, а зараз вони стали дорогі. Ми на обслуговування боргу витрачаємо третину бюджету, чи 10,5% ВВП".

Експерт міркує, що потрібно, щоб борги брали не Нацбанк і міністрества, а креативні бізнесмени-українці, які перетворять борги на прибутки, адже зараз борги не конвертуються, держава їх бере, і або "проїдає", або кладе в банки під низький відсоток.

Олександр вважає великою проблемою, яку слід зламати новій владі, те, що малому бізнесу не дають кредитів для розвитку бізнесу. Він пропонує не кредитувати олігархів, а допомагати винахідливим креативним підприємцям.

У цьому він покладається на команду нового президента Володимира Зеленського, серед якої, на його думку, немає корупціонерів, тому вірогідність успіху він оцінює більшою, ніж вірогідність програшу.

"Команду слід підтримувати, не ставити палиці в колеса, якщо ідуть трохи не туди, то дати карт-бланш і бути більш поблажливими", — говорить експерт.

Повну розмову з Олександром Савченком слухайте на сайті Українського радіо.

Новини по темі