Мобільний додаток

Наша культура толерує сексуальне насильство – юристка

25.04.2019 р., 18:22

У світі вчора відзначали День джинсів. Вперше його оголосили 1999 року в США в знак протесту проти рішення італійського суду, який виправдав ґвалтівника, вмотивувавши це тим, що жертва вдягла обтягуючі джинси, чим нібито "дала згоду". Мільйони людей по всьому світу учора вдягали джинси з певною метою: підтримати постраждалих і поширити знання про форми сексуального насильства і методи протидії їм. Як українці ставляться до сексуального насилля та чи існує ця проблема в Україні, в ефірі "ДеньПРО" розповіла юристка, адвокатка Центру "Жіночі Перспективи" Галина Федькович.

Ведуча:

Ольга Бабчук, Павло Туптинський

Галина Федькович зазначила, що зараз, 20 років потому, акція досі залишається актуальною, адже і у наш час через певні стереотипи вину за зґвалтування, за вчинення злочину фактично перекладають на потерпілу особу.

"Десь це можуть бути джинси, у нас ми можемо чути "вона була одягнена в коротку спідницю", "вона йшла ввечері пізно" тощо. Тут шукаються приводи і причини, щоб перекласти відповідальність на потерпілу особу", – пояснила юристка.

Вона додала, що ця проблема є особливо актуальною для України, адже в нас було прийняте нове законодавство стосовно зґвалтування та сексуального насильства, але поки невідомо, як воно буде впроваджуватися у реальності і чи буде дійсна зміна практики розгляду судових справ.

"Ні досудове розслідування, ні суд взагалі не мають піднімати запитання про те, у чому вона була вдягнена, куди йшла і як виглядала, і єдине питання, яка має бути з’ясоване – чи давала потерпіла згоду на цю сексуальну взаємодію чи статевий акт. Секс можливий тільки за згодою обох сторін Якщо такої згоди вона не давала, значить, це злочин, і за це має бути покарання", – наголосила юристка.

Іншу проблему адвокатка пов’язує зі ставленням суспільства до сексуального насилля, адже, на її думку, українці досить лояльно ставляться до ґвалтівників і часто не вважають це проблемою.

"Жодного виправдання зґвалтуванню, сексуальним домаганням чи будь-якому іншому виду сексуального насильства не може бути. Ми маємо це виключати з нашої культури, котра на жаль, виправдовує і толерує сексуальне насильство, а відповідальність за дії ґвалтівників у нас перекладається на потерпілу особу. Має бути однозначне розуміння: немає згоди – значить, кримінальна відповідальність", – акцентує Галина Федькович.

Усім, хто зазнав сексуального насилля, адвокатка радить обов’язково звертатися до правоохоронних органів.

"Дуже важливо мати фахову підтримку юриста, підтримку психолога і розуміти, що для звернення до правоохоронних органів не потрібно, щоб при зґвалтуванні були нанесені тяжкі тілесні ушкодження. Зараз інший закон, і якщо потерпіла особа не давала згоди на статевий акт чи інші сексуальні взаємодії, це вже ознаки кримінального правопорушення, треба звертатися до правоохоронних органів, збирати докази і доводити справу до суду", – підсумувала юристка.

Раніше соціологиня розповіла, чому важко довести факт сексуальних домагань.

Фото wykop.pl

Наша культура толерує сексуальне насильство – юристка

Новини по темі