Мобільний додаток

Довічно засуджені жінки з Качанівки постануть героїнями п'єси Золтана Алмаші

5.04.2019 р., 15:17

Чотири довічно засуджені жінки, ув’язнені в Качанівській колонії, стали прототипами персонажів музичної соціальної вистави "Пеніта. Опера" — музичного твору, що піднімає проблему довічно засуджених жінок в Україні. Його творці хочуть лобіювати проект закону, що дав би можливість довічно ув'язненим вийти колись на волю. Про особливості постановки розповів в ефірі Українського радіо автор вистави, композитор Золтан Алмаші.

Ведуча:

Галина Бабій

Постановка  супроводжується  правозахисною програмою, адже Україна — єдина країна на пострадянському просторі, де зберігається довічне ув'язнення для жінок. Через 20 років такі жінки теоретично можуть вийти на свободу, але з досвіду знаємо що з 24-х довічно засуджених жінок на свободу вийшла лише одна.

Тетяна Кіценко, авторка лібрето вистави, їздила особисто в Качанівську колонію, і брала інтерв'ю в засуджених жінок. В результаті виник текст лібрето — концентрований, короткий, але дуже сильний і символічний. Пеніта — від слова "пенітенціарний" — позначає систему виправних закладів.

Золтан Алмаші розповів, як на нього вплинула ця робота:

"Твір складається у синтетичний жанр: тут поєднані хореографія, струнний квартет. Кожен персонаж відповідає музичному інструменту, кожен інструмент — то є тінь персонажа: погана скрипка, хороша скрипка, альт, віолончель. Це скоріш за все характер — кілька типажів жінок представлені, які в принципі зустрічаються і в реальному житті. Всі ці жінки — злочинці, які скоїли тяжкі злочини, але тим не менш, зовні вони абсолютно не відрізняються від звичайних людей. Є агресивний персонаж, а є така жіночка тендітна і добра, всі різні", — пояснює композитор.

До речі, творці цього твору мають намір лобіювати прокект закону, який би дав можливість жінкам виходити на волю, однак виставу вважають більше поштовхом, аби така задекларована позиція таки допомогла законодавцям побачити проблему і спробувати її вирішити.

Прем'єра відбудеться вже скоро — 11 квітня о 19:00 на сцені №6 Центру імені Довженка (метро Голосіївська). Також 21 квітня виставу покажуть в Одесі в Єврейському культурному центрі, 25 квітня — в Качанівській колонії, потім у філармонії в місті Дніпро.

Прослухати ефір повністю.

Довічно засуджені жінки з Качанівки постануть героїнями п'єси Золтана Алмаші

Новини по темі