Мобільний додаток

Пацкан: після завершення виборчих процесів Рахункова палата проведе аудит ЦВК

28.03.2019 р., 20:00
Коли відбудеться аудит ЦВК щодо проведення виборів? Хто заважає проведенню перевірки НАК “Нафтогазу”? На ці та інші запитання в ефірі Українського радіо в програмі "Персона ґрата" відповів голова Рахункової палати Валерій Пацкан.
 
Ведуча: Світлана Мялик
 
Цьогорічні вибори організовує новий склад Центрвиборчкому. Чи існує належний контроль за використанням коштів ЦВК, тому що президентські вибори обійдуться бюджету десь у 2,5 млрд грн, а парламентські — майже у 2 млрд?
 
 — Обов'язково після завершення всіх політичних перегонів, тобто цих виборчих процесів, Рахункова палата отримає від ЦВК наявні необхідні документи щодо витрат тієї чи іншої частини коштів і ми проведемо свій незалежний аудит, тобто те, що завжди проводиться після всіх виборів. Я можу назвати декілька цифр, які суми були з порушенням законодавства неефективно витрачені, скажімо, на виборах 2009-2010 рр. було неефективно використано 1,1 млн грн. 
 
Це проводилось не нашим складом Рахункової палати. Які найбільші статті бюджету тоді порушувались? 246 тис. виборчих бюлетенів, а така кількість могла не лише нанести бюджету значну шкоду, а й вплинути на подальшу політику держави. Тобто скориставшись такою кількістю бюлетенів, можна було отримати інший результат на виборах. Що мене найбільше здивувало, тому що я перед програмою проаналізував ці аудити і звернув увагу на таку цифру як 1373 зайві скриньки — так само в 2009-2010 році. Це на суму 795 тис грн. Мова йде не лише про суми, а й про результат волевиявлення українських громадян. Це приклади. І ми так само зробимо аудит Центральної виборчої комісії і потім вже покажемо реальні цифри. 
 
Робити наш контрольний захід в проміжку до виборчого процесу, між виборчими процесами, я вважаю, що неефективно. 
 
Але ж якщо будуть потім встановлені порушення, які, можливо, вплинули на результат, як тоді? Чи можна буде назад повернути?
 
 — Безпосередньо відповідальність буде на Центральній виборчій комісії. Нашим об'єктом контролю буде ЦВК в частині використання бюджетних коштів: ефективного або з порушенням законодавства. Потім якщо будуть якісь кричущі показники невикористання коштів, що могли вплинути на результат або хід виборів, то нехай правоохоронна система займається, приймає відповідні рішення, порушує карні справи і робить відповідні висновки, але 100% ми проведемо такий аудит і про цифри мовчати не будемо.
 
 
 
Коли буде проведений цей аудит?
 
 — Якщо у нас виборчі перегони до парламенту 26 жовтня, то такий аудит напевне буде проведений в першому кварталі 2020 року, тому що поки будуть завершені всі процеси, я думаю, що до нас буде не одне, а декілька звернень народних депутатів, можливо, буде звернення голови  Верховної Ради, можливо, президента, можливо, прем'єр-міністра.
 
 
Цими днями Наглядова рада НАК “Нафтогазу” підписала на рік контракт з Андрієм Коболєвим як головою правління компанії на основі умов затверджених урядом. Там кілька умов, зокрема, певні обсяги видобутку газу. Що вам відомо про ці умови, і чи є серед них питання аудиту Рахунковою палатою, тому що ви неодноразово порушували це питання?
 
 — Я підтверджую свою позицію щодо даного питання. По-перше, які б формулювання не приймали для себе юристи НАК “Нафтогазу”, то я дам чітку відповідь: засновником НАК “Нафтогазу” є Кабінет міністрів України, тобто держава. Згідно з Конституцією України та закону про Рахункову палату, ми перевіряємо дохідну та витратну частину коштів  бюджету. Якщо український бюджет отримує дохід від НАК “Нафтогазу”, це наші повноваження. 
 
В мене було запитання, чому керівник НАК “Нафтогазу” ігнорує доручення прем'єр-міністра. Неодноразово було доручення прем'єр-міністра щодо допуску Рахункової палати до перевірки НАК “Нафтогазу”. 
 
А ви ставили це питання самому пану Коболєву?
 
 — Я з паном Коболєвим розмовляв один раз, коли наші аудитори виходили на контрольний захід. Їх перший раз не пустили, я набрав його по закритому зв'язку і запропонував, щоб в подальшому таких дій не було. Після цього в нас розмов не було. 
 
 
Що відбувається далі? На найближчому засіданні ми розглянемо ті матеріали, які ми отримали від Кабінету міністрів і Міністерства економічного розвитку. Тобто Кабмін і МЕРТ надало всі документи, що стосується НАК “Нафтогазу”, а НАК “Нафтогаз” не хоче допускати нашу контрольну групу до перевірки. Я розумію чому, тому що буде відповідь на багато запитань, які хвилюють суспільство і ми все-таки проведемо аудит. Ми завершимо цей аудит, розглянемо в себе, звернемось до правоохоронних органів щодо відповідності дій НАК “Нафтогазу”. Я думаю, що там буде порушена не одна кримінальна справа щодо перешкоджання діям Рахункової палати і іншим діям. 
 
Я думаю, що ми розпочнемо новий контрольний захід, де уже буде звернення Кабінету міністрів щодо дослідження тих чи інших відомостей щодо діяльності НАК “Нафтогазу”. 
 
Коли?
 
 — Я поки не буду це анонсувати, але в нас неодноразово на кожному засіданні уряду ведеться розмова з прем'єр-міністром, першим віце-прем'єр-міністром і Міністерством економічного розвитку і торгівлі щодо даного питання. 
 
 
Підтримує уряд проведення аудиту?
 
 — Ні від прем'єр-міністра, ні від першого віце-прем'єр-міністра — міністра економічного розвитку і торгівлі немає заперечень щодо проведення аудиту Рахунковою палатою. Тобто, якщо засновник не заперечує, то чому хтось може давати ті чи інші судження щодо можливості чи неможливості перевірки? Я думаю, що всі зрозуміли, чому, в який спосіб не допускається Рахункова палата. Ми не хочемо діяти поза законом, але ми хочемо діяти в межах Конституції України і закону про Рахункову палату. 
 
Слухати повну версію.
Пацкан: після завершення виборчих процесів Рахункова палата проведе аудит ЦВК