Мобільний додаток

Творці науково-популярного журналу "Куншт": "Перший номер журналу створювали для себе"

21.03.2019 р., 09:05

Про популяризацію науки в Україні та новий етап в історії свого видання в ефірі "Культура.Live" розповіли співзасновники науково-популярного журналу "Куншт" Кирило Безкоровайний та Дар’я Кузява.

Ведуча:

Людмила Ляхевич

Чому ви вирішили створити науково-популярний журнал?

Кирило Безкоровайний: – Можна спостерігати, що наука стає усе більш популярною в Україні, як і культура, власне. Ми хочемо цьому допомогти, підштовхнути, надихнути, показати, що наука може бути цікавою.

Ми вирішили створити його тому, що не було чого читати (у 2014 році закрилося українське видання National Geographic – ред.). Коли ми його створювали, ми не розраховували, що він буде цікавий широкій аудиторії. Принаймні перший номер ми створювали для себе. А потім зрозуміли, що це цікаво і ширшому колу людей. Тому ми продовжили це робити, долучили багато вчених, художників, журналістів. У нас вже вийшло 9 випусків.

Даша – співзасновниця "Куншт" нового етапу. Зараз ми запускаємо науково-популярний сайт, щоби всі могли читати науково-популярні тексти щодня.

– Тобто журнал повністю переходить в онлайн-формат? Чому?

Кирило Безкоровайний: – Ми не закриваємо паперову версію. Вона буде виходити рідше, аніж вона виходила до того, і не буде продаватися у широкому доступі. Це буде така перевага для спільноти друзів.

Дар’я Кузява: – Взагалі по світу спостерігається такий глобальний тренд, що ширша аудиторія переходить в онлайн. Медіа змушені слідкувати за тим, що читають їх користувачі, тому не дивно, що ми теж хочемо туди потрапити.

У суботу, 23 березня, у приміщенні Національного художнього музею України відбудеться презентація онлайн-версії "Куншт"

Для того, щоб сформувати таку частину нашої спільноти, яка нас підтримує, читає, ходить на наші івенти, залучається до наших ініціатив, ми формуємо такі "пакети підтримки" на нашому сайті. І одним з таких заохочень є саме наші паперові видання. Ми будемо робити їх ексклюзивно для тих людей, які нас підтримують і обирають ці пакети підтримки, які у нас називаються "Кунштозавр".

Кирило Безкоровайний: – Ми хочемо сформувати таке ком’юніті людей, які цікавляться наукою, які між собою взаємодіють, спілкуються один з одним. Можливо, з цього спілкування виникнуть якісь нові ініціативи, ідеї та проекти. Щоб об’єднати таких людей, ми якраз і створили таку ідею друзів "Куншту". І отримати паперову версію "Куншту" можна буде якраз за те, що ви є частиною цієї спільноти.

Як ви оцінюєте перспективу розвитку науково-популярних видань в Україні?

Дар’я Кузява: – Попит на них є, як і на культуру. Але в Україні існує проблема з комунікацією, причому як з комунікацією з боку вчених, так і з комунікацією зі сторони споживачів. Споживачам потрібна яскрава, цікава обкладинка, доступні матеріали, яскрава і зрозуміла подача матеріалу.

Просто потрібно це промотувати. Потрібно подавати це в тій формі, за яку люди готові будуть платити та на яку вони будуть готові віддавати свій час.

Кирило Безкоровайний: – До війни було дуже багато "наукпопу" російськомовного, потужних, гарних перекладів, і добре, що цей вентиль перекрився, тому що зараз це стимулює українських авторів.

Днями я модерував презентацію науково-популярної книжки Олексія Парновського, яка вийшла у Видавництві Старого Лева, і я говорив, що я давно не приходив на презентацію науково-популярної книжки, яку би написав українець. У нас з’являється багато гарних перекладів, але саме українського "наукпопу" – мало. Але от була презентація книжки.

З’являються конференції, нові ініціативи, такі як "Цікава наука", які перекладають відео, створюють нові відео. І це дуже класно. Ми хочемо на платформі нашого сайту "Куншт" об’єднувати усі ці ініціативи, тому що якщо це будуть спільні зусилля, ми зможемо набагато якісніше і набагато більше зробити. Саме у співпраці, мені здається, і полягає ключ до успіху "наукпопу" і його поширення в Україні.

Презентація онлайн-версії журналу "Куншт" відбудеться у суботу, 23 березня, о 17:00 у Національному художньому музеї України.

Слухайте весь ефір за посиланням.

Фото з Фейсбуку Куншт

Творці науково-популярного журналу "Куншт": "Перший номер журналу створювали для себе"

Новини по темі