Мобільний додаток

Книжкова лавка: сім книжок, написаних чоловіками-феміністами

10.03.2019 р., 20:39

Фемініст Микола Ябченко в ефірі Українського радіо в програмі "Книжкова лавка: ТОП 7" рекомендує 7 книг, написаних чоловіками феміністами.

Тарас Шевченко "Княжна"

Олена Гусейнова: Це історія про те, як жінка, яка намагається змінити ситуацію, жінка, яка з певних причин, іншої емпатії, освіти, яку вона здобула, бачить нерівність в багатьох сферах і пробу її змінити, вона одразу викорчовується з системи, система її не приймає.

Микола Ябченко: Я не можу назвати Шевченка суто феміністом, але він піднімав такі питання, які на той час були доволі прогресивними.

Петр Ібрагім Кальвас "Єгипет: харам, халяль"

Олена Гусейнова: Це книжка про заборонене і дозволене, бо харам і халяль — це власне ці поняття. Коли ми говоримо про гендерну проблематику в цьому сенсі, то очевидно згадуємо ту частину, яка називається хітан (жіноче обрізання — ред.).

Микола Ябченко: Я читав цю книгу і дивувався, як людина, яка прийняла іслам і переїхала жити в Єгипет, могла викривати всі ці речі. Коли починається розділ про жіноче обрізання, автор говорить, що це ще доісламська традиція і тим самим він розмежовує релігію і традицію. Не зважаючи на те, що це законодавчо заборонено, але автор говорить, що це нікуди не поділося.

Майкл Кімел "Гендероване суспільство"

Олена Гусейнова: Це університетський підручник і може бути для майбутніх і потенційних феміністів книжкою, з якої можна все почати.

Руальд Даль "Матильда"

Олена Гусейнова: Це історія про дівчинку, яка була дуже талановита, в 4 роки могла прочитати Велике сподівання Чарльза Дікенса, але батьки не помічали її таланту, бо в них був свій бізнес, який вони хотіли передати старшому брату. Далі вона потрапляє в школу, де перемагає всіх кривдників і її всиновлює вчителька розумна, освічена і далі вони п’ють чай і читають разом книжки.  Окрім освіти і ставлення до дівчинки, тут є історія про жінку, яка не потребує чоловіка, щоб створити сім’ю.

Микола Ябченко: це рольова модель. Матильда тут виступає в ролі такого надмозку, який не просто вирішує математичні приклади і багато читає, але вона розмірковує на рівні дорослих. Дівчата, які будуть читати цю книжку, побачать значно ширші горизонти, аніж вони могли побачити в традиційній літературі.

Стівен Кінг "Долорес Клейборн"

Олена Гусейнова: Історія про жінку, яка вбиває свого чоловіка, який тримає свою родину в страху і насильстві. Ніякої містики, драма і страшно тільки від реального, а не від фантастичного.

Девід Герберт Лоуренс "Kоханець леді Чаттерлей"

Олена Гусейнова: Це історія про відкриття жіночої сексуальності. Жінка, яка має право на своє тіло. Це історія початку ХХ століття, але все ще актуальна на сьогодні.

Марк Твен "Право голосу для жінок"

Олена Гусейнова: Це виступ перед студентками технічного коледжу 1901 року.

Марк Твен був провидцем, тому що сказав, що пройде 20 років і ситуація зміниться, і дійсно, у 1925 році жінки отримали право голосу в США.

Слухати повну версію. 

Новини по темі