Слабкі місця економічних програм кандидатів у президенти — коментує економіст

Слабкі місця економічних програм кандидатів у президенти — коментує економіст

Заступник директора Центру економічної стратегії Дмитро Яблоновський в ефірі Українського радіо в програмі "Сьогодні.Вдень" розповів про слабкі місця кандидатів у президенти України в сфері економіки. 
 
Економічне зростання і зниження тарифів — майже всі кандидати
 
Є обіцянки знизити ціни на газ у 2 або у 4 рази. Також пропонують встановити тарифи на рівні не більше, ніж 15% від доходів, хоча я вважаю, що це маніпуляція, бо логіка субсидій якраз і виходить з того, що людина має платити не більше 15% доходів. Є пропозиції знизити ціну комунальних послуг до собівартості, але на мою думку, це вже діє.
 
Зниження ціни на газ — це з одного боку популістична обіцянка, з іншого — президент не може її реалізувати. Якщо держава, навіть якщо вона захоче, почне встановлювати ціни, встановить занадто низькими, буде дефіцит, або вона буде змушена брати десь гроші для того, щоб покривати виробникам ці ціни. Тут будь-яке рішення закінчується великими можливостями для корупції і великими втратами для бюджету. 
 
Цим опікується уряд і ще парламент, бо ці субсидії закладаються в бюджеті і парламент має затвердити бюджет. Відповідно, президент не має прямого впливу на ціни на газ.
 
“Справедливі” пенсії і зниження трудового стажу від Бойка
 
У солідарній пенсійній системі, яка є у нас, кількість пенсіонерів стає більшою, але кількість працюючих не зростає. Пропонувати зниження пенсійного стажу — це просто арифметично не працює. Немає, де взяти гроші для пенсіонерів, тим більше, якщо ми знизимо стаж для них. Щоб змінити пенсійну систему, треба змінити законодавство. Для цього потрібна парламентська більшість. 
 
Ліквідація 37 податків від Тимошенко та легалізація тіньових доходів через “нульову” декларацію від Зеленського
 
Знову ж таки, для того, щоб це зробити, потрібно вносити зміни до законодавства. Податкова амністія дуже довго обговорюється, але не все так просто, бо де гарантія, що перестануть ці доходи приховувати надалі. Про цей крок можна буде говорити, коли в нас буде дієва фіскальна служба, яка не дозволить їм це робити, а в нас ДФС постійно реформується, тобто ми все ще проходимо цей етап. 
 
Ринок землі і допомога аграріям 
 
Для того, щоб запустити ринок землі, потрібно закінчити історію з мораторієм, але це тільки одна умова. Друга — це прийняття закону про обіг земель, а для цього повинна проголосувати більшість в парламенті і президент сам не може запустити ринок землі.
 
Президентські квоти в економічному блоці влади
 
Кадрові призначення президента потребують тієї чи іншої форми затвердження парламентом. Це стосується і голови Антимонопольного комітету, і голови Фонду державного майна і голови Національного банку. 
 
Слухати повну версію.