Мобільний додаток

Сергій Квіт: запровадження фінансової автономії вишів стати наступним кроком розвитку

21.02.2019 р., 13:30

Якою буде нова вища освіта в ефірі UA:Радіо Культура в програмі "Академія" говорив доктор філологічних наук, екс-міністр освіти і науки України та голова Національного агентства забезпечення якості вищої освіти Сергій Квіт.

Ведучий:

Василь Шандро

Якою має бути українська освіта?

— Якщо говорити про вищу освіту, то вона перш за все має бути якісною. У 2014 році ми прийняли хороший закон про вищу освіту. На щастя, на сьогоднішній день всі українські навчальні заклади мають академічну автономію, тобто можуть бути регіональними, можуть показати свою унікальність через створення освітніх програм та інших речей. З іншого боку, наші університети ще не мають фінансової автономії і вони не можуть капіталізувати свою неповторність та унікальність. Запровадження фінансової автономії вищих навчальних закладів має стати наступним кроком розвитку, до якого ми зрештою прийдемо.

Коли кажуть про реформу вищої освіти, то що мають на увазі?

— Якщо говорити, наприклад, про реформу шкіл, то маємо на увазі реформування системи, тому що держава повинна патронувати школи і мати єдину політику для всіх. Реформа вищих навчальних закладів є перш за все реформуванням самих університетів. Університети мають змінитися, тому що кожен університет має нести відповідальність за власну якість. Саме тому я проти того, щоб говорити про революційні зміни в освіті. Освіта є свого роду укладом життя, тобто революція хоч і може щось швидко зруйнувати, але не може побудувати щось нове дуже швидко. Будувати треба уважно і систематично, тому крок за кроком ми будемо змінювати нашу вищу освіту на краще.

Коли йдеться про автономію, то наскільки автономною може бути освітня одиниця?

— Для прикладу скажу, що в 2014 чи 2015 році ми зробили перший крок для того, щоб університети мали право відкривати свої рахунки в банках. Ми хочемо, щоб університети почувалися себе господарювальним суб'єктом, тобто маємо змінити економіку вищої освіти, бо досі маємо сталінську систему державного замовлення, яка є досить дивною.

Університети повинні мати базове фінансування і різні джерела надходження фінансування також. На жаль, зараз приватні навчальні заклади не конкурентно здатними в порівнянні з державними. У майбутньому між ними має бути здорова конкуренція. Питання фінансової автономії вищих навчальних закладів досить гостре і ми повинні дати можливість університетам капіталізувати свою якість та унікальність. 

Чи можемо зараз говорити про національну освіту? Це поняття зараз існує в межах Європейського Союзу?

— Звичайно, кожна країна має свої традиції і вони дуже відрізняються. Наприклад, відомий болонський процес, спрямований не на уніфікацію, а на взаєморозуміння, тому що Західна Європа має спільний ринок праці і вони хочуть розуміти: чому і як вони навчають та де ці критерії якості. Тому ми можемо говорити про національні традиції в інтелектуальному житті. 

Прослухати детальніше можете за посиланням

Фото — ФБ Сергія Квіта

Сергій Квіт: запровадження фінансової автономії вишів стати наступним кроком розвитку

Новини по темі