Мобільний додаток

Голова НСЖУ: міжнародні організації фіксують погіршення показників свободи слова в Україні

15.02.2019 р., 15:34

У Раді Європи минулого тижня оприлюднили доповідь про безпеку журналів у Європі за минулий рік. Україна не увійшла до числа найбільш проблемних країн регіону. Голова Національної спілки журналістів України (НСЖУ) Сергій Томіленко в ефірі "РанокПРО" пояснив, чому за даними НСЖУ агресія проти журналістів в Україні зростає, і які ризики постають перед журналістами у передвиборчий період.

Ведуча:

Ярина Скуратівська

Сергій Томіленко зауважив, що не вважає, що доповідь Ради Європи позитивно описує стан справ щодо свободи журналістів в Україні.

"Фахівці Ради Європи базувалися на інформації про зазіхання на журналістів, які занесені на спеціальний сайт, на платформу Ради Європи щодо захисту прав журналістів. На цій платформі є багато кейсів та інформації про українські інциденти, але зрозуміло, що у Туреччині, в Сербії або в Італії, де є багато відвертих нападів на журналістів, побиттів і агресії, більший тиск на журналістів", – пояснив голова НСЖУ.

Він додав, що Рада Європи водночас зазначає, що в багатьох країнах демократія під загрозою, радикалізуються прояви різних політиків, є спроби посадовців і влади тиснути на журналістів. Тому НСЖУ так само фіксує велику тривогу щодо свободи слова та фізичних нападів на журналістів. Індекс фізичної безпеки журналістів, який проводить НСЖУ, у минулому році нарахував 86 інцидентів фізичної агресії проти журналістів, зазначив Сергій Томіленко.

"Я хотів би наголосити, що і Freedom house, і багато інших міжнародних незалежних структур є тривожними і фіксують певне погіршення показників свободи слова в Україні*, і ми говоримо однією мовою з нашими міжнародними партнерами", – наголосив голова спілки журналістів.

*Примітка редакції: у 2014 році в рейтингу свободи ЗМІ від Freedom House Україна отримала індекс 63 і належала до категорії "невільних країн" з точки зору свободи ЗМІ. У 2015 році індекс зріс до 58 і Україна потрапила до "частково вільних країн". У 2016 та 2017 роках свобода ЗМІ в Україні оцінювалася у 53 бали. З 2017 рейтинг свободи ЗМІ не підводився.

За системою оцінювання Freedom House, 0 – показник повної свободи ЗМІ, 100 – показник найменшої свободи.

Водночас, в рейтингу "Індекс свободи преси", що проводить організація "Репортери без кордонів", Україна в 2014 році посіла 127 місце, в 2015 – 129, у 2016 – 107 (індекс 32,93), у 2017– 102 (індекс 33,19), а в 2018 піднялася на 101 місце зі 180 країн з індексом 31,16.

Так само, як і в Freedom House, найменший індекс позначає повну свободу ЗМІ, найбільший – найменшу свободу.

У розпал перевиборчої кампанії для виборчих штабів може бути спокуса тиснути безпосередньо на журналістів, що стає можливим через "клімат системної безкарності", зазначив Сергій Томіленко.

"Ми з вами не можемо назвати нікого, хто б був відчутно покараним за попередні атаки на журналістів. Нещодавно у Херсоні була стрілянина у великій обласній газеті "Новий день", і знову-таки, там не проходять належні слідчі дії", – наголосив голова НСЖУ.

Він додав, що не має політичних амбіцій і не планує балотуватися на парламентських виборів.

"Особисто я не маю жодних планів щодо походу на парламентські вибори, і вважаю, що ми взагалі не повинні зловживати темою захисту прав журналістів. Сьогодні закиди щодо можливої політичної кар’єри тих, хто захищає журналістів роблять медіадіячі або представники громадських організацій, які адвокатують владу і відповідно вони хочуть дискредитувати тих, хто захищає журналістів", – закцентував Сергій Томіленко.

"Сьогодні єдина важлива політична ініціатива НСЖУ – це Декларація на захист свободи слова, яку ми закликаємо кандидатів у президенти підписати і підтримати, гарантувати свободу слова в Україні. На сьогодні її підписало 12 кандидатів у президенти", – завершив він.

Нагадаємо, раніше медіаексперт Отар Довженко розповів, що немає інформації, яка б підтверджувала, що в Україні погіршується ситуація з нападами на журналістів та перешкоджанням їх професійній діяльності. Також він вважає, що ситуація з розслідуваннями злочинів проти журналістів залишається незмінною з часів Януковича.

Фото pixabay.com

Голова НСЖУ: міжнародні організації фіксують погіршення показників свободи слова в Україні

Новини по темі