Мобільний додаток

Частка жінок в науці зростає через її кар’єрну непривабливість – науковиця

13.02.2019 р., 08:05

Міжнародний день жінок і дівчат у науці відзначався у світі 11 лютого. Яке місце посідають жінки в українській науці та з якими проблемами зустрічаються, в ефірі "ДеньПРО"розповіла Юлія Безвершенко, кандидатка фізико-математичних наук і голова Ради молодих вчених НАН України.

Ведучі:

Марія Сизон, Анна Данько

Юлія Безвершенко переконана, що хоча у певних галузях науки традиційно більше жінок, а в деяких – менше, працювати в науці непросто усім, незалежно від галузі знань. Окрім того, певні "бар’єри" проводять відсів жінок, що потенційно могли б піти в науку, ще на ранніх етапах.

"В школі і на момент вступу в університет і далі, жінки зустрічаються зі стереотипами, що це не дуже жіноча справа і, можливо, навіть не пробують себе в цьому. Тому відсів відбувається ще на цих етапах", – пояснила науковиця.

Так само, як і в багатьох спеціальностях поза наукою, для жінок-науковиць утруднюється кар’єрне зростання.

"Якщо ми подивимося на кількість жінок-кандидатів наук, а потім порівняємо кількість жінок і чоловіків, які є докторами наук, і далі, член-кореспондентів і академіків НАН, ми будемо бачити стрімке спадання з кожним наступним щаблем кількості жінок. З тих чи інших причин жінкам важче підніматися кар’єрними сходинками, – пояснила Юлія Безвершенко.– Кар’єрне зростання уповільнюється і з об’єктивних причин, і з суб’єктивних, коли її просто далі не просувають. Іноді жінки просто не беруть на себе якісь лідерські речі, тому що не хочуть чи бояться, а іноді їм просто не дають цього робити".

Хоча Україна восени минулого року зайняла 12 позицію з країн Європи за кількістю жінок в науці в рейтингу ЮНЕСКО з показником 45%, Юлія Безвершенко не вважає це позитивним показником.

"Подібна статистика може виглядати позитивно, якщо ми не знаємо, чому це відбувається. Справа в тому, що оскільки професія науковця в Україні погано оплачується, і умови для професійного науковця дуже погані за рахунок відсутності інфраструктури та багатьох інших речей, ця спеціальність стає все менш привабливою з кар’єрної точки зору та коштів, – пояснила науковиця. – Чоловіки просто розуміють, що якщо ти можеш працювати головою, тобі краще піти в IT і заробляти в 10 разів більше".

Окрім того, далеко не всі люди, що формально є науковцями, насправді займаються наукою, зауважила Юлія Безвершенко.

"Чим ближче до гуманітарних наук, педагогічних, тим більш поширеними практиками є купівлі ступенів. І тому виходить, що за цими спеціальностями щороку сотнями зростає кількість науковців, і тому, можливо, приріст науковців, який у нас є, може взагалі не відображати реальну ситуацію", – наголосила експертка.

Тому, підсумувала Юлія Безвершенко, 45% жінок у науці – це гарний відсоток, що демонструє нехороші тенденції.

"Хочеться, щоб умови для науки в Україні були такими, щоб і чоловіки, і жінки на рівних конкурували і отримували можливість для професійного розвитку", – завершила науковиця.

Раніше Україна в рейтингу The Good Country Index посіла 1-е місце за сприяння загальному благу людства у категорії науки.

Юлія Безвершенко. Фото womo.ua

Частка жінок в науці зростає через її кар’єрну непривабливість – науковиця

Новини по темі