Мобільний додаток

"За рік можна назбирати тільки баночку сміття" – еко-активістка розповіла про рух Zero Waste

7.02.2019 р., 18:28

"Україна без сміття" – саме так називається одна з організацій, що опікується чистотою довкілля в Україні. Євгенія Аратовська, засновниця ГО "Україна без сміття" в ефірі "ДеньПРО" розповіла, що в Києві відкрили магазин, де можна здати сміття і придбати еко-товари.

Ведучі:

Ганна Матвійчук, В’ячеслав Ільїн

В минулому році ГО "Україна без сміття" відкрила чотири громадські станції сортування сміття у спальних районах Києва, куди люди, які сортують сміття вдома, можуть принести свої пакунки. В найбільшій з цих станцій, розташованій на Деміївській, відкрили еко-магазинчик, де можна придбати еко-товари.

"Тобто не купувати пластик у крамницях, а користуватися власною тарою, власною пляшкою, придбати мочалку для посуду не з пластику, а з люфи, натурального матеріалу. Це такий соціальний бізнес, – пояснила Євгенія Аратовська. – Продажі товарів у цьому магазинчику допомагають нам розвивати нашу станцію сортування, бо цей проект на сьогодні, на жаль, є збитковим".

Сміття, що збирається на станціях, контрольовано йдуть на переробні підприємства або заготівельні бази, розповіла активістка

"З переробними заводами працювати важко, тому що вони зацікавлені у великих обсягах відходів. І наших 10 тонн на місяць їм замало", – поділилась вона.

Також активістка спростувала чутки про те, що організація платить людям, які приносять пакунки зі сміттям на станції.

"Люди, які сортують сміття, залишають його на наших станціях безкоштовно. Потім ми їх реалізуємо і покриваємо поточні витрати на роботу цієї станції. А крамничка працює для того, щоб люди могли, раз вони вже приїхали і займаються такою еко-справою, придбати для себе товари, які допомагають позбутися сміття взагалі", – розповіла Аратовська.

Вона додала, що зараз розвиненими країнами шириться рух Zero Waste (нуль відходів – ред.), сподвижники якого намагаються максимально знизити кількість відходів.

"Люди взагалі відмовляються від упакування, особливо від пластиків. Таким людям взагалі не доводиться нічого не викидати, і вони можуть за цілий рік назбирати сміття лише одну маленьку скляну баночку", – поділилась еко-активістка.

Цей рух тримається на кількох принципах.

"REFUSE – треба відмовлятися від того, що вам не потрібно, або швидко може стати сміттям. REUSE – деякі речі можна використати повторно. Такі люди не купують новий одяг, а беруть його в секонд-хенді. Третій принцип – RECYCLING– це сортування сміття, і все, що можна віддати на переробку, вони передають. Коли ми свідомо ставимося до того, що ми купуємо, що ми викидаємо та як ми викидаємо, то смітникам нічого не залишається", – підсумувала активістка.

Наразі в Києві діють чотири громадські станції сортування сміття:

  • Вул. Саперно-Слобідська, 25/4 (метро "Деміївська"), саме тут розташована крамничка з еко-товарами
  • Вул. П. Калнишевського, 2 (метро "Мінська")
  • Вул. Здолбунівська, 4 (метро "Позняки")
  • Вул. Драйзера, 8 (Троєщина)

На фото Євгенія Аратовська. Фото Фейсбук

"За рік можна назбирати тільки баночку сміття" – еко-активістка розповіла про рух Zero Waste

Новини по темі