Стефанишина: реформа закупівлі ліків є однією з найбільш атакованих реваншистами

Стефанишина: реформа закупівлі ліків є однією з найбільш атакованих реваншистами

Заступниця міністра охорони здоров’я з питань європейської інтеграції Ольга Стефанишина в ефірі Українського радіо в програмі "Персона ґрата" розповіла про те, на якому етапі зараз реформа держзакупівель ліків, зокрема для онкохворих, та як планується реформувати цю сферу далі.
 
Ведуча: Світлана Мялик
 
Попри те, що держава протягом багатьох років спрямовувала значні кошти на закупівлі ліків, цей процес відбувався непрозоро. Щоб побороти корупцію в сфері закупівель ліків було залучено міжнародні організації. Що саме змінюється? Невже всі пацієнти в Україні забезпечені препаратами для лікування онкологічних захворювань, зокрема?
 
— Треба розуміти, з чого все почалося. В 2015 році після Революції Гідності ми зрозуміли, що було таке вікно можливостей змінити найкорумпованішу систему в охороні здоров’я — державні закупівлі. До цього часу до 40% коштів перевитрачалося, тобто було вкрадено, на закупівлях ліків, вакцин і медичних виробів. Це буди величезні кошти.
 
Кожного року тендери міністерства охорони здоров'я проводилися з величезною корупцією. Наприклад, коли я ще працювала в громадській організації, в 2013 році. ми порівнювали ціни міністерства охорони здоров'я на закупівлях ліків для ВІЛ-позитивних людей та громадських організацій і за результатами 2013 року ми бачили, що було перевитрачено 15 млн грн лише на 6 позиціях.
 
Ви очолювали благодійний фонд Пацієнти України і 10 років фактично були по іншу сторону барикад, так?
 
— Так. В благодійному фонді ми намагалися збоку моніторили і намагалися не дати красти на тендерах, а зараз у мене є можливість просто розвивати ту реформу, яку нам вдалося впровадити протягом останніх років.
 
От, в 2014 році, коли прийшов пан Мусій в міністерство, була дуже велика проблема в тому, що тендери просто не відбувалися. До кінця 2014 року майже нічого не було закуплено. Саме тоді ми зрозуміли, що для того, щоб вийти з цієї ситуації, потрібне якесь нестандартне рішення і якась зовнішня допомога щоб, перше, були міжнародні організації, які мають великий досвід і прозоро працюють, щоб вони допомогли Україні. Були написані закони, які працюють уже кілька років і дали можливість дуже суттєво знизити ціни на ліки. Зараз ми побачили, яка ціна корупції, адже є препарати, які зараз міжнародні організації закуповують у 67 разів дешевше, ніж це робило міністерство. 
 
Вдалось розширити кількість позицій, зменшити ціни, що ще?
 
— Дати можливість закупівлі напряму у виробника тих лікарських засобів. Варто розуміти, що зараз міністерство охорони здоров’я робить закупівлі за 40 державними програмами. Це дуже велика кількість найменувань, їх більше тисячі. Ці програми є державними і ми ними забезпечуємо безоплатні ліки. Вони не фінансуються на 100% і ніколи повністю не фінансувалися. Ми уже констатуємо за результатами міжнародних закупівель, що важливо, що нам не лише вдалося в 10 разів дешевше купити лікарський засіб, а що в 10 разів більше пацієнтів його можуть отримати. Якщо у нас навіть фінансування на невисокому рівні, все одно ми можемо закупити більше ліків.
 
Щодо наявності ліків, якщо в Києві і області ще нормальна ситуація, то в регіонах складніше, чому так?
 
— Дуже багато залежить від планування. Міністерство охорони здоров’я планує таким чином: ми за допомогою клінічних експертів визначаємо, які ліки входять в державну програму, а потім ми збираємо потреби в регіонах. Дуже часто розрахунки ці не відповідають дійсності. Вони або завищені, або занижені, або взагалі некоректні.
 
З якою метою?
 
З різною метою. Іноді це просто погано організована робота на рівні області. В нас бувають такі випадки, що хтось забув внести дані, хтось не замовив якісь препарати і виникає дефіцит. Але зараз, це дуже важливо, ми спростили систему перерозподілу ліків між областями. Тепер якщо у якоїсь області нема ліків, вони можуть зайти на сайт МОЗ і побачити, там є спеціальна постанова №298, яка дає роз'яснення, про те, що тепер області можуть обмінюватися між собою ліками, не питаючи міністерство охорони здоров'я, а лише потім повідомити нас. Така ситуація була минулого року з вакцинами. Десь їх було дуже багато, десь мало і ми просили області ділитися між собою. Зараз області можуть самостійно це робити і це великий позитив. 
 
 
Дуже багато залежить від лікарні. До речі наприкінці грудня уряд ухвалив постанову, яка забов’язує кожну лікарню вивішувати переліки лікарських засобів, для того, щоб пацієнти бачили які ліки закуповує держава, бо корупція у нас існувала не лише у закупівлі, а й на рівні лікарень, коли лікарі просто-на-просто перепродують пацієнтам ліки, які вже закуплені за державні кошти. Тому тут дуже важлива пацієнтська активність. Не потрібно боятися, а потрібно вимагати ті ліки, які закупила держава, бо це наші з вами податки. 
 
Що стосується програми дорослої онкології, вона не забезпечує потреби в ліках повністю, чому?
 
— Так, це завжди була одна з найбільш недофінансованих програм, бо дуже велика потреба. Дійсно, в  нас висока захворюваність і виявляють онкологію вже на тих стадіях, коли потрібні дороговартісні препарати, але минулого року завдяки тому, що ми прискорили процес закупівель і по деяких програмах виявилося, що навіть забагато коштів, в нас виявився надлишок коштів, які ми в кінці року спрямували саме на дорослу онкологію як на найбільш недофінансовану. Це було плюс 910 млн грн. До цього було виділено близько 700 млн грн, тобто в загальному, близько 1,6 млрд грн пішло на закупівлю ліків для дорослих онкохворих. От зараз ці ліки надходитимуть до лікарень і це буде більш помітно. 
 
Ви казали про програму дорослої онкології, а як щодо дитячої? Я так розумію, що тут ситуація краща. 
 
— Дійсно завдяки ефективності міжнародних організацій нам вдається забезпечувати майже повністю ті номенклатури, переліки ліків, які ми формуємо на національному рівні. Є препарати, які або довго виробляються, або мають якусь специфіку і ми для них спеціальні умови робимо, але здебільшого в нас майже повна забезпеченість по дитячій онкології і наступного року вона також буде збільшуватися. Дітей з онкологією за статистикою набагато менше, ніж дорослих, тому державі легше забезпечити цю програму.
 
Лунають дуже критичні заяви, зокрма з боку профільного парламентського комітету, що схеми з закупівлею ліків з залученням міжнародних організацій говорять про непрозорість, низьку якість препаратів і так далі. Чому немає співпраці з комітетом?
 
— Потрібно розуміти, що ця реформа вдарила по гаманцю дуже багатьох людей. Ті люди, які заробляли мільярди в минулі роки на державних закупівлях ліків, тепер цього робити не можуть. Коли ця реформа почалася, ніхто ж не вірив, що вона вдасться. Спершу не дуже увагу звертали на ці закони, а зараз, коли вже люди розуміють, скільки коштів вони втрачають, звісно, що вони починають маніпулювати і я думаю, що ця реформа є однією з найбільш атакованих з боку тих людей, які б хотіли повернути назад всі ці схеми, бо це були справді живі гроші.
 
Чи існує якийсь тиск на вас? Я знаю, що кілька місяців тому було відкрито кримінальне провадження щодо закупівлі ліків для дітей з первинним імунодефіцитом. Що це за ситуація?
 
— Ми знаємо про це кримінальне провадження. Це дійсно ліки для дітей з рідкісними орфанними захворюваннями, тобто це ліки, яких потребує дуже невелика кількість дітей в Україні. Зараз це 3 дітей і один дорослий. У 2018 році ми завезли такі ліки для двох дітей і компанія, яка їх виробляє, поки що не хоче реєструвати ці лікарські засоби в Україні, бо вони потрібні маленькій кількості дітей, але ці ліки є якісними, ефективними, безпечними і вони були завезені за державний кошт і розвезені по регіонах і діти їх зараз вживають. Наступна поставка у нас під загрозою, бо є це кримінальне провадження.
 
Звинувачення — це отримання неправомірної вигоди в особливо великих розмірах?
 
— Так, в чому вона є, ми не розуміємо, бо ліки були закуплені і поставлені в регіони і діти їх вживають. Тобто хто на чому нажився ми досі не можемо зрозуміти, але співробітники міністерства викликаються до правоохоронних органів і,  звісно, що це тиск, бо в таких умовах дуже важко працювати і це наганяє страх на всіх, хто працює з державними закупівлями, бо ти розумієш, що ні за що на тебе можуть завести кримінальну справу.
 
Якщо брати практику закупівель в інших країнах, яка система діє там і чи довго буде діяти програма за участі наших міжнародних партнерів? Коли буде створена власне українська система?
 
— Минулого року ми вже почали її створювати. Було створено державну агенцію “Медичні закупівлі”, яка покликана набути ці найкращі практики, які в Україні впровадили міжнародні організації і дуже важливо, що ця організація матиме орієнтир — це ціни, яких міжнародні організації досягли протягом цих років. Ми вважаємо, що цей процес має відбуватися в рамках загальної реформи охорони здоров'я
 
Інші країни світу мають трошки іншу систему забезпечення ліками. Там дуже розширені програми реімбурсації, тобто відшкодування лікарських засобів і ми плануємо її розширити. Як ви знаєте, у нас є програма Доступні ліки, яка буде поглиблена і розширена протягом наступних років. Ті лікарські засоби, які ми закуповуємо, поступово будуть входити у вартість послуги. І тоді вже лікарня буде відповідальною за те, щоб у них були ті чи інші медичні вироби, стенти, наприклад, і так далі.
 
Слухати повну версію.
Останні новини
Удар ракетою по Охматдиту є апогеєм масових злочинів Росії проти України — історик Марочко
Удар ракетою по Охматдиту є апогеєм масових злочинів Росії проти України — історик Марочко
Для 10 годин мобільного зв'язку без світла треба інвестиції та армія технарів — Федієнко
Для 10 годин мобільного зв'язку без світла треба інвестиції та армія технарів — Федієнко
"Це збереження цивілізованих відносин із кредиторами". Боярчук про реструктуризацію держборгу
"Це збереження цивілізованих відносин із кредиторами". Боярчук про реструктуризацію держборгу
Промінь рекомендує: Влада Бучко з треком "Я живу далі"
Промінь рекомендує: Влада Бучко з треком "Я живу далі"
У кожному гаражі "Силіконова долина". Гончар про виробництво дронів в Україні
У кожному гаражі "Силіконова долина". Гончар про виробництво дронів в Україні
Новини по темі
"Це збереження цивілізованих відносин із кредиторами". Боярчук про реструктуризацію держборгу
Пані посол Канади про безпекову угоду, ракети СRV7, уран і своє повернення в Україну
Саміт НАТО у Вашингтоні був надзвичайно успішним для України — пані посол Канади
"Нам можна довіряти" — пані посол Канади про безпекову угоду цієї держави з Україною
Блискавичного знецінення гривні не буде — економіст