Мобільний додаток

Богдан Горинь: свої книжки вважаю не науковими дослідженнями, а дуже документалізованими нарисами

30.01.2019 р., 14:20

В Національному музеї літератури України відбудеться творчий вечір Богдана Гориня, політичного і громадського діяча, літературознавця, мистецтвознавця, письменника, колишнього політв'язня і дисидента. Про творчість, виборювання української незалежності, мистецтвознавча і письменницька діяльність в ефірі UA:Радіо Культура в програмі "Імператив" розповів Богдан Горинь.

Ведуча: 

Наталія Грабченко

Розкажіть про творчий вечір, який відбудеться, та яке надзавдання ви ставите перед собою в цьому фрагменті спілкування з аудиторією?

— Завдання широкі, надіюся, що вечір буде цікавим. Перед тим було два вечори. Це презентації двох частин книжки "Святослав Гординський на тлі доби". Цей вечір буде підсумковим, де буду говорити не лише про ці книги, а й про свою творчість. Розповім про те, з чого починав, які були складнощі, чим відрізняється моя творчість від інших письменників, який улюблений жанр. Сподіваюся, що про це говоритимуть і запрошені гості.

Кого ви запросили на власний творчий вечір?

— Ведучим вечора буде літературознавець, критик і видавець Михайло Слабошпицький. Також буде ще чимало людей: Дмитро Павличко, Микола Жулинський, Арсен Зінченко, Василь Перевальський, Володимир Петрук, Микола Григорчук, Павло Щириця. Сподіваюся, що вони дадуть оцінку моєму двотомнику.

Саме з твором "Святослав Гординський на тлі доби" вас висунуто на здобуття Шевченківської премії у номінації "Публіцистика"?

— Так, з ним. Пройшов перший тур, в другому турі був зроблений відбір. Залишився останній третій тур, який відбудеться приблизно в середині лютого. Буду з нетерпінням чекати результатів. Надіюся, що я представляю твори, що мають свою вагу, оцінку та відгуки в пресі. Однак остаточна оцінка буде зроблена Шевченківським комітетом.

Михайло Слабошпицький визначив жанр ваших творів як біографічний роман есе-колаж. Чому він дав їм саме таку оцінку?

— Відмінність моїх біографічних книг від книг інших авторів в тому, що до своїх книг я залучаю великий архів матеріалів, світлин, листи і щоденники. Коли пишу сторінку з власної книжки, то не можу уявити її без ілюстрації. В книзі понад 700 одиниць ілюстративного матеріалу. Взагалі принцип есе-колажу дає величезні можливості і я радий, що підійшов до нього.

Ваші твори є колосальними науковими працями. Це дає мало простору для вимислу?

— Я вважаю свої книжки не науковими дослідженнями, а есе. Тобто своєрідними нарисами, але які є дуже документалізованими. На сторінках є посилання або на архів, або на певну статтю. Документалістика взагалі має таку перевагу, що читач вірить тому, що там написано. Тому домислу немає бути.

Чим постать Святослава Гординського зачепила особисто вас?

— Це велетень духу, феноменальна та геніальна особистість. Він дуже багато чого пережив, але завершив свій шлях як один з найщасливіших людей в світі через те, що мав високе розуміння людей за його подвижницьку працю. Постать Святослава Гординського є дивовижною у широті та глибині охоплення різних видів і жанрів літератури та мистецтва. Він був маляром, графіком, монументалістом, поетом, володів 6 мовами, хоча в дитинстві втратив слух через менінгіт. Його можна вважати ренесансною постаттю.

Нагадаємо, що 31 січня о 17.00 в Національному музеї літератури України відбудеться творчий вечір Богдана Гориня.

Прослухати детальніше можете за посиланням

Фото — ФБ сторінка заходу

Богдан Горинь: свої книжки вважаю не науковими дослідженнями, а дуже документалізованими нарисами

Новини по темі