Мобільний додаток

Бій під Крутами: українське командування чекало нападу з іншого напрямку — історик

29.01.2019 р., 09:42
В ході кампанії 1918 року українське командування очікувало нападу червоних військ з іншого напрямку, тому під Крутами з більшовиками зіткнувся лише допоміжний підрозділ, більш боєздатні сили прикривали інший напрямок.  Про це в ефірі Українського радіо в програмі "Сьогодні.Зранку" повідомив кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства ім. Грушевського НАНУ Михайло Ковальчук.
 
"Бойові дії розгорталися на двох напрямках наприкінці січня 1918 року. Перший напрямок — чернігівський, ті ж самі Крути, куди власне відправили юнаків, і полтавський напрямок, звідки українське командування очікувало головного наступу червоних військ. Там бойові дії були більш інтенсивними і тому якраз Помічний студентський курінь відправили на чернігівський, в не на полтавський напрямок. Як гадало українське командування, там йому загрожувала менша небезпека. Були й інші підкріплення, які Київ відправляв на фронт, в сумі близько 1 тис людей відправилися на полтавський напрямок. На жаль, українське командування прорахувалося, тому що  Муравйов перекинув свої сили з Полтави на Чернігівщину і спочатку вдарив в тил оборонцям Бахмачу, а вже потім був бій під Крутами", — розповів історик.
 
Він також повідомив, що бій під Крутами насправді відбувся 30, а не 29 січня.
 
"Вже 5 років як є певні дані, які я свого часу опублікував, про те, що бій насправді відбувся 30 січня 1918, тобто, ми неправильно відзначаємо цю річницю, є документи, які свідчать про це. Не збереглися документи з українського боку, але є рапорти самого Муравйова, який командував червоними військами під Крутами", — зазначив Михайло Ковальчук.
 
Нагадаємо, бій під Крутами відбувся 16 (29) або 17 (30) січня 1918 року біля залізничної станції Крути поблизу селища Крути та села Пам'ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва, 18 км на схід від Ніжина.
  
Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків "Вільного козацтва", що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків. 
 
У бою під Крутами оборонці української державності виконали наказ командування і зупинили стрімкий наступ ворога. Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Берестейський мирний договір, який врятував молоду українську державність 
 
Слухати повну версію.
 
Фото: Інститут національної пам'яті
Бій під Крутами: українське командування чекало нападу з іншого напрямку — історик

Новини по темі