Мобільний додаток

Директорка Музею Богдана та Варвари Ханенків: на експозиції археологічні знахідки мають показувати цікаві історії, які стоять за ними

28.01.2019 р., 14:40

Про археологію в музеї в ефірі UA:радіо Культура в програмі "Імператив" говорили  директорка Музею Богдана та Варвари Ханенків Катерина Чуєва та музейний археолог, провідний фахівець Державного історико-архітектурного заповідника "Стародавній Київ" Віра Павлова.

Ведуча:

Юлія Чаплінська

Хто такі музейні археологи?

Віра Павлова: словосполучення "музейний археолог" не існує ні в дипломах, ні в штатному розкладі. Однак так склалося, що музейними археологами я називаю людей, які працюють в музеях з археологічними збірками, знахідками і артифактами. Це не лише ті археологи, які знаходять речі під час розкопок, це й ті, хто ці речі реставрує, дослуджує і зберігає.

Катерина Чуєва: хочеться додати, що очевидним є те, що почалася музейна археологія не сьогодні. Це досить практичний вимір. Взагалі музейна археологія в Україні зародилася дуже давно, тобто з появою перших музеїв і збірок старожитностей. Це сталося щонайменше 150 років тому. Термін "музейний археолог" прижився порівняно не так давно. Сьогодні є низка досліджень, які пов'язані саме з музейною археологією.

Як зробити археологічні експонати цікавими для людей?

Віра Павлова: створити експозицію з археологічних знахідок сьогодні не так вже й важко. Однак вона є важливою, бо потрібно ставити мету показати не просто цікаві речі, а те, що за їхньою знахідкою стоять дуже цікаві історії. Треба розповідати історію про давні часи через певні цікаві археологічні знахідки.

Катерина Чуєва: сьогодні існують всі технічні засоби, щоб експозиції були яскравими, цікавими та насиченими. У випадку з археологічними експонатами, було б чудово активно залучати людей до експозицій. Для цього мають створюватися, наприклад, археологічні парки.

Чи вистачає в краєзнавчих музеях фахівців, які правильно б зберігали знахідки і мали можливість їх досліджувати?

Катерина Чуєва: на сьогоднішній день, на жаль, в масштабі країни ми маємо відчутну кадрову кризу. Це стосується не лише археологів, яких в принципі мало. Також потрібна більша кількість музейників. В багатьох музеях, для прикладу, не вистачає приміщень та належних кліматичних умов. 

Чи може бути археологія предметом особистого колекціонування, чи все, що знайдено в землі, має належати державі?

Віра Павлова: це питання стосується етики, воно є важливим і серйозним. На мою думку, археологія не може бути приватною збіркою, тим паче у практикуючого археолога.

Катерина Чуєва: якщо звернутися до законодавства, то можна побачити, що прямої заборони колекціонувати археологічні предмети немає. Але ті археологічні знахідки, які походять з території України, в нашій державі колекціонувати заборонено. Однак виникають конфліктні ситуації через те, що походження певних знхідок важко визначити.

Можете пригадати найцікавіші знахідки, які вам траплялися?

Катерина Чуєва: з Тимуром Бобровським і під його керівництвом  свого часу мали дослідження археології печерних пам'яток в Криму. Там є середньовічні печери, в одній з яких у 2004 році ми знайшли печерну церкву 13 століття, стіни якої були вкриті фресками. 

Прослухати детальніше можете за посиланням

Директорка Музею Богдана та Варвари Ханенків: на експозиції археологічні знахідки мають показувати цікаві історії, які стоять за ними

Новини по темі