Мобільний додаток

Мистецтвознавиця Шестакова: Примаченко єдина в Україні художниця, яка створила свій неповторний світ

15.01.2019 р., 13:10

Відома і невідома Марія Примаченко у проекті "Фантасмагорії" до 110-річчя від дня народження народної художниці України. Унікальність  виставки полягає в тому, що творчість художниці показана в ретроспекції, де, крім класичних, широковідомих творів із збірки музею, вперше значну частину експозиції становлять твори, невідомі раніше широкому загалу. Про це в програмі "Імператив" говорила кураторка виставки "Марія Примаченко. Фантасмагорії", мистецтвознавиця Олена Шестакова.

Ведуча:

Наталія Грабченко

Як правильно звучить прізвище Марії Оксентіївни: Примаченко чи Приймаченко?

— Сама Марія Оксентіївна ніколи не підписувала свої роботи як Приймаченко, а тільки як Примаченко. В документах вона також Примаченко. Мистецтвознавці пишуть це прізвище і так, і так. Мені так здається, що Примаченко більше підходить, адже вона прима, єдина в Україні художниця, яка створила неповторний, свій, Примаченківський, світ.

Як побудована ця виставка?

— Взагалі виставка "Марія Примаченко. Фантасмагорії" є ретроспективною. Ми показуємо всі періоди її творчості, починаючи з 1935 по 1988 рік. Музей своєю колекцією представляв Марію Оксентіївну більше 110 раз, у нашого музею є 650 творів Марії Примаченко.

Скільки ще триватиме виставка?

— Вона ще триватиме до 24 березня. Навіть ті роботи, які є добре відомими, можна дивитися знову й знову та робити нові відкриття. Як у зображеннях фантастичних істот, звірів, птахів, так і в сюжетних композиціях. Кожен період  це нове відкриття. Ми хотіли цією виставкою здивувати. По враженням відвідувачів видно, що їм подобається і вони відкривають для себе по-новому Марію Примаченко.

Де знаходиться приміщення вашого музею?

— Музей всі ці роки знаходиться на території Києво-Печерського заповідника. Будівля невелика для такої колекції, тому нам безумовно потрібне значно більше приміщення. 

Що незвичайного є в роботах Марії Примаченко?

— Ще 30 років назад, люди дивувалися, коли дивилися на її твори, адже казали, що так і дитина може зробити. Однак, якщо детально ознайомитися з творами, то очевидно, наскільки вона володіла лініями і ритмом, що однією лінією могла створити цілий образ. В 1960 році Марія Оксентіївна в селі створила маленьку школу, де навчала дітей малюванню. 

В Марії Примаченко було складне життя?

 Так, її життя було дуже складне. Вона ще в дитинстві захворіла на поліомієліт, вона була обмежена в спілкуванні, але доля в неї була щаслива. Її запросили в Київ, дали можливість творити, в 50-60-ті роки її роботи приймають в Спілку художників Радянського Союзу. Доля до неї у контексті творчості була доброю. Вона дуже багато працювала все життя і створила велику кількість творів. 

Хто сьогодні тримає авторське право на твори Марії Примаченко? Її нащадки займаються малюванням?

— Авторське право належить родині Марії Примаченко. Мені відомо, що онуки продовжують її справу, вони малюють, правда не можу сказати, що бачила їх творчість. Зараз фондом Марії Примаченко опікується її правнучка, Анастасія Примаченко. Стосовно всіх питань, які виникають щодо авторського права, треба звертатися до родини і до музею, адже дозвіл на використання робіт, які в ньому зберігаються  це майнове право. 

Важко сьогодні влаштовувати міжнародні проекти та виставки?

— Взагалі роботи Марії Примаченко були в Канаді, США, Парижі, Японії та Китаї, тобто по всьому світу ми даємо можливість глядачам побачити її роботи. Ця процедура нелегка, зазвичай відбувається за ініціативи музею, який нас до себе запрошує.

Нагадаємо, виставка "Марія Примаченко. Фантасмагорії" присвячена 110-й річниці від дня народження народного художника України Марії Примаченко і триватиме до 24 березня.

Прослухати детальніше можете за посиланням

Фото — ФБ сторінка заходу

Мистецтвознавиця Шестакова: Примаченко єдина в Україні художниця, яка створила свій неповторний світ

Новини по темі