Мобільний додаток

Бюджет 2019 року було прийнято, аби транш МВФ надійшов ще цього року — фахівець-економіст

25.11.2018 р., 18:20

Бюджет 2019 року було прийнято, аби транш МВФ надійшов ще цього року, переконаний фахівець з економічних питаньЛюбомир Шавалюк. В ефірі Українського радіо в програмі "Економ-варіант" він прокоментував новий бюджет, зазначивши, чи є в ньому прихований дефіцит.

Ведучий:

Сергій Сулим

За новий бюджет проголосували ще до 1 грудня. Чи можна розцінювати це позитивно?

З одного боку, так. З іншого боку, потрібно розуміти, чому депутати проголосували за новий бюджет ще до 1 грудня. Це відбулось для того, щоб гроші з Міжнародного валютного фонду встигли надійти ще цього року, аби закрити ті проблеми, які має бюджет станом на сьогодні, до кінця року. Коли почнеться новий рік, почнуться нові проблеми і потрібні будуть нові гроші, новий транш, а це не відбудеться душе швидко.

Детальніше — Верховна Рада ухвалила державний бюджет на 2019 рік

Тобто, на вашу думку, суто через МВФ депутати так оперативно спрацювали?

— Так.

Чи є загроза, що після отримання траншу, бюджет "роздують"? Чи означає те, що, якщо вже прийняли бюджет, то розширювати його не будуть?

— Доцільніше говорити про те, що відбудеться ще до 2019 року. Зазвичай в грудні, якщо є гроші, то витрачається все, що можна, і в надмірних сумах. Тому є загроза, яка полягає в тому, що, якщо гроші МВФ надійдуть в грудні, то можна буде хвилюватися, що станом на 1 січня казна буде пуста. І тоді проблеми з 1 січня 2019 року почнуться автоматично. В бюджеті закладено певний дефіцит, і його потрібно ще якось профінансувати.

Цього року основна проблема була в зовнішніх запозиченнях, тому що ми не знали, чи прийдуть гроші МВФ і чи розмістить уряд єврооблігації. Наступного року буде проблема з внутрішніми запозиченнями.

Читайте також: Бюджет на 2019 рік не спрямований на розвиток — експерт

Коли говорять, що бюджет на 2019 рік реалістичний та збалансований, згадуєш, що так говорили і про бюджет 2018 року. Але цього року ми мали неприємну тенденцію недовиконання бюджету через занадто оптимістичні цифри, які закладали в бюджет в сфері надходжень. В бюджеті на 2019 рік немає занадто оптимістичних показників?

В цілому, показники відносно адекватні.Я орієнтуюсь по трьох ключових показниках: це співвідношення реальної суми ВВП та інфляції, а також приріст доходів і приріст видатків.Якщо номінальний ВВП зростає швидше, ніж доходи і видатки, то ризики обмежені. В бюджеті 2019 року закладені показники ВВП, доходів і видатків приблизно однакові.

На цю тему: Найбільший плюс бюджету-2019 в тому, що він ухвалений вчасно — експерт

Чи варто було починати медичну реформу, якщо в державу немає грошей?

— Варто. У бюджеті і цього року, і попередніх років добре фінансуються ті напрямки, в яких розроблені реформи і які активно реалізуються. Щодо медичної реформи процеси йдуть, але не можна сказати, що вони розвиваються достатнім темпом.

Чи є ознаки, що в новому бюджеті є прихований дефіцит?

— Прихований дефіцит, звісно, є, але сказати, що він відіграватиме ключову роль в наступному році, я б не сказав.

Нагадаємо, 23 листопада 2018 року Верховна Рада України ухвалила закон про державний бюджет України на 2019 рік.

Прослухати повну версію розмови. 

Бюджет 2019 року було прийнято, аби транш МВФ надійшов ще цього року — фахівець-економіст

Новини по темі