Мобільний додаток

Україна визнає Константинополь церквою-матір'ю — Юраш про угоду з Вселенським патріархатом

4.11.2018 р., 20:37
3 листопада президент України Петро Порошенко, перебуваючи з візитом у Туреччині, підписав угоду про співробітництво з Вселенським патріархатом. Директор департаменту у справах релігії та національностей Міністерства культури України Андрій Юраш в ефірі Українського радіо в програмі Україна.Сьогодення з Сергієм Стукановим проаналізував її зміст, а також висловився щодо інших аспектів надання українській церкві Томосу.
 
Що означає ця угода?
 
Це дуже важливий момент, який формалізує досягнутий рівень стосунків між Україною і Вселенським патріархатом. Це фактично документальне підтвердження того, що дві сторони повністю розуміють завдання одна одної, по-перше, в контексті глобальної співпраці, і по-друге, в контексті конститутуювання помісної української церкви. Фактично, виконання цього стратегічного завдання є дуже важливим і для Константинополя, і для Києва. Жодна з зі сторін не зможе досягти кінцевого результату, якщо не буде взаємодії.
 
Власне дорожню карту такої співпраці окреслює ця угода. По-перше, вона говорить про те, що Україна визнає Константинополь церквою-матір'ю  і має певні зобов'язання в контексті перманентної співпраці, зокрема, в контексті заснування постійного представництва — ставропігії Вселенського патріархату в Україні як відновлення історичної справедливості. З іншого боку, Константинополь гарантує завершення цього процесу (надання автокефалії — ред.) і на наступному етапі береться бути посередником між українською майбутньою конституйованою помісною церквою та іншими церквами.
 
Хочу запитати вас про достатньо скандальну заяву, яка пролунала від керуючого справами Української православної церкви Московського патріархату митрополита Антонія  про нібито наявність листа від Вселенського патріархату до УПЦ КП і УАПЦ. Згідно з ним, керівники цих церков, тобто Філарет та Макарій не можуть брати участь у майбутніх виборах глави єдиної церкви. Як ви прокоментуєте ці чутки?
 
Навряд чи варто коментувати те, що не має документального підтвердження. Я б залишив ці заяви на совісті митрополита Антонія. Це є технологічним прийомом і намаганням вкотре дискредитувати сам процес (надання автокефалії — ред.). Ми розуміємо підтекст цієї заяви. Вже є офіційний коментар прес-служби Київського патріархату, де вони стверджують, що такого листа не було. Насправді це виглядає як спеціально задумана провокація, яка має поставити у незручне становище патріарха Філарета і створити негативний імідж співпраці з Константинополем. 
 
В медіа з`явилася орієнтовна дата проведення об`єднавчого собору — 21-22 листопада. Від кого це все таки залежить? Філарет говорить, що від Вселенського патріархату, чи це так?
 
Зараз навряд чи ми можемо говорити про конкретну дату.  Вона буде визначатися на перетині можливостей зібратися з українського боку. Вселенський патріархат буде орієнтуватися на рівень готовності українського єпископату: і Київського патріархату, і Автокефальної церкви, і тієї частини Московського патріархату, яка хоче брати участь у цьому процесі. Я думаю, до собору мають бути певні організаційні зусилля: створений підготовчий комітет, визначені критерії проведення собору і вже тоді ми зможемо говорити про конкретні дати.
Україна визнає Константинополь церквою-матір'ю — Юраш про угоду з Вселенським патріархатом

Новини по темі